Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ерата след Путин: кой ще се бори за властта в Кремъл, ако руският президент бъде свален?

24 декември 2022, 07:00 часа • 15083 прочитания

Владимир Путин е смятан за майстор на интригите, пише германският всекидневник "Франкфуртер Рундшау". Той обича да се обгражда във властта с подставени лица, които са му верни. Но някои от тях - като Евгений Пригожин и Рамзан Кадиров - могат да се превърнат в заплаха за руския президент.

Изданието припомня думите на бившия украински външен министър Володимир Огризко, че в обкръжението на руския президент в момента има "интриги". Пригожин първоначално стана известен като "готвача на Путин". Дълги години той отговаряше за кетъринга за правителството, което послужи и като негов пропуск към руския властови кръг. Оттогава той изпълнява и мръсни задачи, възложени му от президента. Така например преди американските междинни избори той призна, че се е намесил в предишен вот в САЩ. Каза още и че през 2014 г. е основал руската наемническата армия "Вагнер". Тя се сражава в някои африкански държави като например Мали. Но също и в Украйна.

Пригожин и Кадиров се подготвят за ерата след Путин?

От известно време изглежда, че Пригожин преследва собствени интереси в Кремъл. Той призова олигарсите в Русия да подкрепят по-енергично целите на войната в Украйна, след което бившият съветник на Путин Сергей Марков го похвали, че е станал "гласът на народа". Известният критик на властите в Москва Михаил Ходоровски предупреди преди време пред "Политико", че 61-годишният Пригожин се подготвя за живота си след Путин. "Той изгражда отношения с Кадиров", каза Ходорсковски. Чеченският лидер си спечели прозвището "хищното куче на Путин" заради бруталните му изказвания за войната в Украйна.

Въпреки че шефът на "Вагнер" е контролиран от Путин, той, също както Кадиров, играе двойна игра. В анализ на американския мозъчен тръст "Институт за изследване на войната" Пригожин също е окачествен като "заплаха за управлението на Путин". Критичното рускоезично издание "Медуза" наскоро също коментира, че Пригожин, точно както и Кадиров, печелят все повече поддръжници в Кремъл. Твърди се, че перспективни и изгряващи политици като Алексей Дюмин, губернатор на Тулска област, и Дмитрий Миронов, бивш ръководител на Ярославска област и довереник на Путин, също подкрепят дуото Кадиров-Пригожин.

Пред "Тагесшпигел" Михаил Ходоровски неотдавна предупреди, че поражение във войната може да доведе до сериозни проблеми за руския президент. "Ако Путин загуби войната, националистите-патриоти ще бъдат много гневни. Ако завръщащите се войници и военното ръководство откажат да участват във вътрешен конфликт и да се застъпят за Путин - тогава 20 000 въоръжени мъже на Пригожин или на Кадиров ще изиграят важна роля", казва той.

Заради вътрешнополитическия натиск Путин вече отмени няколко публични събития, включително новогодишното си обръщение. Ходоровски обаче смята, че тази уязвима позиция, в която се намира руският лидер, все още не означава неговия край: "Путин ще се откаже от властта и ще позволи да бъде съден само ако алтернативата е смърт", прогнозира той.

Последиците от руска загуба в Украйна ще се усетят и в Европа, и в Азия

Макар едно евентуално руско поражение да е свързано с много ползи, САЩ и Европа трябва да се подготвят за регионалния и глобален хаос, които то би отприщило, пише "Форин афеърс". Аналитичното издание коментира, че от 2008 г. Русия е ревизионистка сила - Москва променя граници, анексира територии, намесва се в избори. "Ако Русия предприеме радикална ескалация на войната или се разпадне хаотично, вместо да приеме поражение чрез преговори, последиците от това биха били усетени в Азия, Европа и Близкия изток."

Авторите на анализа Лиана Фикс и Майкъл Кимадж отбелязват, че превръщането на Русия в провалена държава, разкъсвана от гражданска война, би възродило въпросите, с които западните политици са се сблъскали още през 1991 година. Един от най-важните е кой ще контролира ядрените оръжия на страната. Едно хаотично руско поражение би оставило опасна празнина в международната система.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес