Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Азбучник на българския хаос: ГЬОЛ, ГЬОЛ, АМА ЗЛАТЕН

27 декември 2019, 09:45 часа • 4531 прочитания

Срамно е, когато споменът за едно парче от историята може да се окаже някакъв гьол, пък бил той и Белене. 

С какви образи си спомняме различните исторически епохи и периоди? Този въпрос е повече от интересен. Паметта има това качество да изтиква на повърхността образ от дадена епоха, от даден период от време, а едва след това идват фактите – събития, личности и други подробности. Постепенно този образ започва да влияе върху възприемането на историята, независимо от останалите събития.

Падането на България под турско робство най-често си спомняме с величавия образ на духовника и пълководеца Патриарх Евтимий. Същият впечатлява дори турските нашественици и след превземането на Велико Търново те пощадяват живота му.

Освобождаването на България от турско робство си спомняме с Априлското въстание и неговите герои, като Левски, Бенковски, Раковски и други.

Годините след Освобождението си спомняме със Съединението и Деня на независимостта, с Търновската конституция.

Първата световна война си спомняме с Битката при Дойран.

Времето на капитализма си спомняме със златния конвертируем български лев, със спасяването на българските евреи.

Времето на социализма си спомняме с голямото строителство, конфискацията на частната собственост и Народния съд.

С какво ще си спомняме така наречения Преход?

С гьола Белене. Така го нарече Бойко Борисов през 2010 година. Така го наричат много от хората и до днес.

А всъщност става дума за изграждане на атомна електроцентрала от два блока с мощност 1000 MW. Проектът за АЕЦ Белене/гьола Белене/ принадлежи към трето поколение на най-често използваните ядрени реактори по света – реактори с вода под налягане.

Този проект е замислен още през 80-те години, замразен е в началото на 90-те и стартира отново в началото на 2002 година. Тогава започват: изграждане на експертни групи и пред проектни проучвания, подготвя се график за последващите етапи – подготовка на площадката, изграждане и провеждане на тръжна процедура и избиране на изпълнител на проекта, преговори и сключване на договор с изпълнителя, изграждане и въвеждане в експлоатация. От всичко това е направена единствено площадката/гьола/ : „800 000 000 лева за един гьол, представяте ли си!”/Бойко Борисов/.

Следват повторно спиране на проекта, анонимни писма, постоянни разправии между политическите сили. Днес проектът Белене отново е на дневен ред, предстоят процедури по възлагане на изпълнението.

В същото време обаче разправиите продължават, мненията „за” и „против” са поляризирани, все още не знае дали действително ще има ядрена централа в Белене.

Но дори и да има, мисля си, един от образите, с които ще бъде запомнен така нареченият Преход, навярно ще бъде гьолът. Времето ще покаже.

….

Автор: Калин Илиев

 

Азбучник на българския хаос” представлява поредица от коментари, чиито наименования следват последователността на буквите в българската азбука. Подобен подход има амбицията да очертае максимално широк кръг от теми, като открие техните връзки между буквите, думите и словото през хаоса на Прехода. Другите текстове от поредицата четете ТУК.

Калин Илиев
Калин Илиев Отговорен редактор
Новините днес