Трябва устойчива политика на публичните финанси, за да не е проблем дефицитът. Трудно ще бъде да се намали съществено дефицитът в бюджета. Това каза икономистът и финансов журналист Владимир Сиркаров в седмичното обзорно предаване на Actualno.com „Отговорите със Спасиана Кирилова“:
„Лошото е, че в момента макрокартината не предполага въобще да имаме дефицит. Да, със сигурност политическата ситуация е една от основните причини за този дефицит, защото когато си в цикъл избори след избори, в крайна сметка популизмът е част от играта. Да се надяваме, че в момента с редовен кабинет, въпреки че доста сложни отношения има вътре в него, все пак ще се изготви една средносрочна прогноза и ще се даде сигнал към европейските ни партньори, че оттук насетне вече ще се работи по-конструктивно и публичните финанси ще влязат в релси. Но тепърва предстои да видим.“
Колко може да бъде намален дефицитът, колко е реалният?
„Реално трудно ще бъде намален дефицитът съществено, тъй като вече са се предприели доста мерки в разходната част, някои от които и през закони, както е в случая с увеличаването на пенсиите. Бюджетният дефицит може да бъде 4-4,5%.“