Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зонта клуб – Велико Търново дари книги от семейство Радичкови

15 декември 2018, 14:59 часа • 8117 прочитания

В дните на благотворителност преди Рождество Христово Зонта клуб – Велико Търново дари 135 книги на големия български писател и драматург Йордан Радичков на Регионалната народна библиотека „П. Р. Славейков” (113 издания) и на Държавния военно-исторически архив във Велико Търново (22 издания). Книгите са дарение от семейство Радичкови по инициатива на Димитър Радичков - син на писателя, по повод 100 годишния юбилей на международната женска организация Зонта Интернешънъл с цел популяризиране и използване на неговото книжно наследство.

Дарението включва художествена, научна, научно-техническа, езиковедска и историческа литература, подбрана благодарение на екипите от специалисти на двете институции, за да е читаема и полезна в работата им. По-голямата част от книгите са на Академично издателство „Проф. Марин Дринов” на БАН. Сред тях са „Български възрожденски книжовници от Македония“, 1983 г., от авторски колектив, „География на видните българи“, 1993 г. от Светлин Кираджиев, „От космоса срещу екологичните катастрофи“, 1993 г. от Гаро Мардиросян, „Светът, който обитаваме. Своевременни размишления“, 1994, от Енчо Мутафов, „Геолозите се шегуват“, 2001 г., от Тодор Тодоров, „Фолклорно наследство“, 2004, от Марко Цепенков,  „Диалог от букви“, 2005 г. от Корнелия Божанова, съдържаща кореспонденцията между М. Дринов, Гр. Начович, В. Д. Стоянов, В. Друмев и Т. Пеев в периода 1868-1875., „Дни на Миладиновци 2011“, 2012 г. от Лозанка Пейчева и много други.

Мероприятието по предаването на даренията се състоя на 14 декември 2018 г. в народната библиотека „П. Р. Славейков” във Велико Търново. То е част от проекта „Радичкови даряват сто тона книги“ в подкрепа на инициативата "Образование за бъдещето".

Президентът на Зонта клуб – Велико Търново Красимира Коцева заяви, че 33 дами членуват в организацията, които имат щастието да са съвременници на 100 годишния юбилей, и това е една от инициативите, които правят Зонта видима за обществото.

„Очакваме книгите, които предоставихме да бъдат читаеми и полезни“ – каза още тя.

„Книгите по своето съдържание са ценни и с това, че в момента ги няма на книжния пазар, а това са издания, необходими за нашите читатели и много ни радва, че ще постъпят във фонда на библиотеката. Например, Български диалектен атлас няма да се появи скоро на книжния пазар, а в същото време е необходим за специалистите и студентите, които изучават филология. Това са книги, които ще бъдат реално полезни както за специализираната, така и за широката читателска аудитория. Благодаря на дамите от Зонта" – изрази своята признателност директорът на Регионалната народна библиотека „П. Р. Славейков” Иван Александров. Той връчи на Зонта клуб – Велико Търново свидетелство за дарение и почетен знак за партньорство.

От страна на Държавния военно-исторически архив, директорът Светлин Радев връчи грамота за дарение на президента на клуба, г-жа Коцева и заяви:

„Благодаря на Зонта клуб – Велико Търново. Формите за попълване на нашия библиотечен фонд са по-ограничени, затова приветстваме такива инициативи. Те са пример за отношение към историческото и културно наследство и жест към  - едно учреждение, което търновци невинаги осъзнават като богатство в нашия град и невинаги се възползват от него. Тази проява много ме радва точно в посока на това, че е пример за отношение и признание към институцията. Благодаря Ви.“

Народната библиотека ще работи в дните около празниците. Там можете да се запознаете с материали за дарителя на имота за построяването на библиотеката „като малък израз на обич към родния град“ Димо Кьорчев – публицист, политик и литературен критик, роден във Велико Търново. Той е дарител и на читалище „Надежда“. Наследството му в наши дни е представено чрез книгите „Студии, статии, есета“, 1992 г., „Време на надежди и катастрофи. Дневници и политически статии“, 1994 г. и „Тъгите ни“, 2004 г.

Интерес представлява  и експозицията, посветена на творчеството на Петко Рачов Славейков, на когото е именувана народната библиотека в град Велико Търново, която може да бъде разгледана на втория етаж.

Гостуващата изложба „Памет за капитан Петко войвода в България и по света“ е посветена на Петко Кирков Калоянов, борил се за освобождението на българите от османско владичество. Изложбата е съставена през 2018 г. от 16 табла с текстове, снимки и картосхеми, взимайки повод от книгата „Паметниците на капитан Петко войвода“ от Пенка Чакалова-Генева. Тя е организирана от сдружение „Капитан Петко войвода – Гарибалдиец“ – Пловдив и може да бъде разгледана във фоайето на библиотеката.

В празнично украсената читалня на библиотеката ще ви посрещнат отзивчиво и усмихнато, и ще ви предоставят желаното четиво. 

Камелия Джанабетска
Камелия Джанабетска Отговорен редактор
Новините днес