Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Културното наследство и развитието на туристическите атракции обсъдиха експерти от Франция и България

22 октомври 2018, 05:51 часа • 2387 прочитания

Във Велико Търново се проведе международен форум за опазването на културното наследство и възможностите за оползотворяването му за целите на туризма. Лектори бяха експерти от Франция и България с опит в тази област. В двудневните дискусии на 18 и 19 октомври 2018 г. обмениха добри практики и експертиза представители на Националната френска асоциация "Забележителности и забележителни градове на Франция", ИКОМОС - България, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, общините Дакс - Франция, Велико Търново и Елена, Исторически музей - Балчик, Исторически музей – Горна Оряховица, Регионална библиотека „П. Р. Славейков“ и „Царевтрад Търнов“ ЕООД, а Фонд Мениджър на финансовите инструменти в България представи нови възможности до края на 2020 година.

Светла Шаф - ръководител на отдел "Урбанизъм и градоустройство" в община Дакс представи темата „Валоризация на културното наследство“, а Жаки Крушон - експерт от Националната френска асоциация "Забележителности и забележителни градове на Франция" представи темата „Обновяване и енергийна ефективност в стари сгради“. Презентация по втората тема направи и Ивайло Дачев – главен експерт в отдел „Техническа инфраструктура“ на община Велико Търново.

Доц. д-р Миглена Прашкова представи опита на ИСОМОС и Великотърновския университет в реставрацията на стенописи на средновековния храм „Св. Архангел Михаил“ в гр. Рила.

Финансовите инсрументи по Оперативна програма „Региони в растеж“ и процедурата „Развитие на туристическите атракции“ бяха представени от Петър Михайлов – старши експерт в Звено координация на Фонд Мениджър на финансовите инструменти в България.

Добри практики за популяризиране на културното наследство бяха представени от Радостина Енчева – директор на Исторически музей – Балчик и зам. ръководител на археологическите проучвания на обект „Храм на майката на Боговете Кибела“ и Александър Бойчев от „Царевтрад Търнов“ ЕООД.

 

 

 

 

 

 

Снимка: Областен информационен център – Велико Търново

Проекти за дигитализация на културното наследство бяха представени от д-р Калина Иванова – зам. директор на Регионална библиотека „П. Р. Славейков“ във Велико Търново.

В рамките на форума бе организирана и изложбата „Настояще и бъдеще за миналото“ с две експозиции в Изложбени зали "Рафаел Михайлов", както следва:

- на Исторически музей – Балчик, съпътствана от промоционален клип за трансграничния регион Балчик – Мангалия

- на Исторически музей – Горна Оряховица.

Форумът се състоя в конферентната зала на хотел „Премиер“. Той бе организиран от Областен информационен център – Велико Търново, Асоциацията на общини със селища и територии на културно-историческо наследство, „Царевтрад Търнов“ ЕООД и Община Велико Търново.

Камелия Джанабетска
Камелия Джанабетска Отговорен редактор
Новините днес