На днешното заседание на комисията „Собственост и стопанство“ към Общински съвет- Варна бяха разгледани и приети отчетите на общинските лечебни заведения за 2018 г. Стана ясно, че повечето от болниците и ДКЦ-тата в морската ни столица са завършили годината с печалба. Някои от лечебните заведения, като Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания д-р Марко Марков – Варна, Медицинският център за рехабилитация и спортна медицина, ДКЦ 4, ДКЦ 5 отчитат много добри резултати, както всяка година.
Има и лечебни заведения, които обаче са с отрицателен финансов резултат и то не за първи път. Едно от тях е Тубдиспансера, който от години се намира в трудно финансово положение. В тази връзка, общинският съветник Григор Григоров настоя управителят- доц. д-р Христо Ганчев сам да поиска да му бъде намалена работната заплата.
За сведение, средната работна заплата в лечебното заведение е 920 лв., а възнаграждението, което взима управителят е в размер на близо 3000 лв., което се формира от общинска наредба.
"Апелирам към вас да отправите предложение до Общинския съвет и до кмета, с което да подпишете допълнително споразумение към договора за управление и да пожелаете да ви намалим работната заплата на две минимални", заяви Григор Григоров.
Той изказа мнение, че храната, която се дава на болните в Тубдиспансера е "боклук" и допълни, че съвсем скоро ще бъдат оповестени резултатите, до които е стигнала проверяваща работна група.
На заседанието стана ясно още, че един от основните проблени на лечебните заведения във Варна е застаряването на лекарите и медицинските сестри. Другите трудности са старият сграден фонд и остарялата техника.