Употребата на алкохолни напитки има изключително отрицателен ефект въобще върху цялостния стомашно-чревен тракт. Особено е опасен алкохолът за хора, страдащи от гастрит или пептична язва, защото пиенето причинява изостряне на тези заболявания и провокира рязко влошаване на симптомите.
При изостряне на гастрита трябва да се изоставят каквито и да било алкохолни напитки. Обаче, ако пациентът е преминал пълно лечение и гастритът е в ремисия (отслабване на симптомите), той може да си позволи да пие в малки количества определени алкохолни напитки. В същото време е важно стриктно да се следи качеството на алкохола, изпитите дози и комбинацията от пиене с добра храна (мезе). Нискокачествените алкохолни напитки от рода на бира или коктейли, са строго противопоказни, тъй като водят до нарушаване на микрофлората и интоксикация поради входящите консерванти и други химични съединения.
Бира при гастрит.
От една страна, бирата е противопоказна за хора с гастрит, ако заболяването е придружено от повишена киселинност на стомашния сок, понеже тази напитка стимулира производството на храносмилателен сок и концентрацията на киселина в него. Но от друга страна е доказано, че тя може да предпази от инфекция с Helicobacter pylori, тъй като съдържа антибактериален компонент. Повечето учени са съгласни, че пиенето на малко количество висококачествена нефилтрирана бира е възможно от време на време само за пациенти с гастрит в ремисия. Проблемът е, че е почти невъзможно да се намери такъв продукт, който да не съдържа консерванти и други много опасни за стомаха съединения, които причиняват бирен гастрит и други сериозни усложнения.
Можем ли да ядем ДИНЯ, ако страдаме от ГАСТРИТ?
Вино при гастрит.
Доброто вино е най-безвредният алкохол за стомаха, който може да окаже позитивен ефект върху лигавицата и да предпази храносмилането от инфекция. Но само ако дозата не надвишава 200 милилитра на ден. Ако се злоупотребява с виното, то има крайно негативен ефект върху храносмилането и стимулира развитието на стомашни заболявания.
Водка при гастрит.
В стадия на ремисия с гастрит, пациентът може да пие от 100 до 200 грама водка - но само, ако е невъзможно да откаже да пие. В никакъв случай не бива да пиете тази напитка често, понеже съдържа голям процент етанол, който разяжда защитната мембрана и води до дразнене на стените на стомаха.
Уиски при гастрит.
Уискито е силна алкохолна напитка с много различни прибавки, които влияят лошо върху стомашно-чревния тракт. Именно затова при гастрит е по-добре изобщо да откажете употребата на уиски или мартини, като предпочетете добро червено вино или чаша висококачествена водка, но само в най-редки случаи.
Коняк при гастрит.
В стадия на ремисия на гастрит, може да се консумират не повече от 100 грама коняк веднъж месечно. По-честият прием на тази напитка ще доведе до бързо развитие на болестта и възможни сериозни последици.
Диета при гастрит - основни правила
Безалкохолна бира при гастрит.
Безалкохолната бира е напълно изкуствена напитка, която се овкусява с помощта на химикали, газове и консерванти. Такава напитка представлява истинска бомба за стомаха, причинява дразнене и възпаление, така че употребата й при гастрит е противопоказна.
Съществува ли безопасен алкохол за стомаха?
Етанолът е отрова за стомаха и цялата храносмилателна система, затова е безсмислено да се говори за безопасни видове алкохолни напитки. Но ако има ситуации, при които е невъзможно да се откаже алкохол - тогава е добре да спазвате следните препоръки:
- пийте само качествен алкохол;
- опитайте се да се придържате към минимални дози;
- пийте алкохолни напитки само с добра храна за замезване.
Категорично е забранено да се консумира алкохол на празен стомах, ако са налице заболявания на стомашно-чревния тракт казва д-р Даниелсон Димбар.
Внимание! Статията е само информативна и не може да служи за самолечение. Съветвайте се с лекар!