Броколи - перфектната съставка за много ястия. Съдържат голямо разнообразие от витамини и химични съединения, които имат противоракови ефекти. Броколите са полезни както за възрастни, така и за деца. Ето как да изберете, съхранявате и готвите този сорт зеле.
Броколите са кръстоцветен зеленчук, който има яркозелен цвят в цветовете си. Но има разновидности на броколи в бели и лилави тонове. Броколи за износ се отглежда в страни като Италия, Китай, Испания. Американците се считат за лидери в консумацията на това зеле. Защо точно това зеле е толкова полезно и как да го приготвим?
Отново броколи
Броколите са истински склад на съединения, необходими за тялото. Това зеле запазва витамини С и В9 при варене или замразяване. Кръстоцветните зеленчуци, включително броколите, съдържат глюкозинолати, които в комбинация с витамин C и бета-каротин, имат доказан противораков ефект.
В броколите има:
· Витамин C - в суровите съцветия е около три пъти повече, отколкото в термично обработените. Витамин C се свързва със синтеза на колаген и здравето на кожата, функциите на нервната система и имунитета, противодейства на оксидативния стрес.
· Витамин B5 - в сурови зеленчуци възстановява тонуса на организма, нормализира умствената дейност, работи за производството на стероидни хормони.
· Витамин B9 - действа в процеса на клетъчно обновяване, полезен е за растежа на децата, подпомага общата рехабилитация на организма след заболявания, има положителен ефект върху плода по време на вътреутробно развитие.
· Витамин B6 - в готовия зеленчук участва във функциите на нервната система, повишава имунния отговор на организма.
В допълнение, този сорт зеле съдържа:
· бета-каротин (в суровите броколи съдържанието му е 2 пъти по-високо, отколкото в предварително термично обработените) и други вещества от каротеноидната група (литиеин и зеаксантин имат положителен ефект върху зрението ),
· микроелементи:
- калций (Ca),
- фосфор (Р),
- калий (K),
- магнезий (Mg).
Избор на броколи
Важно е да се съсредоточите върху външния вид на съцветията, желателно е те да са наситено зелени, цветята са затворени.
Съхранение
Броколите могат да се съхраняват 4-5 дни в специален контейнер в хладилника.
Ако броколите са закупени пакетирани, отстранете пластмасата непосредствено преди готвене. Неопакованото зеле трябва да се опакова преди да бъде сложено в хладилника.
Как да готвя броколи
За готвене вземете съцветия, пъпки, които не са цъфнали, и тяхната основа. Броколите се готвят най-добре за кратко време. В този случай повечето от микроелементите и хранителните вещества ще се запазят. Например, глюкозинолатите са изключително чувствителни към високи температури.
Колко време е нужно за готвене:
- На пара / тиган: Гответе зелето за 5 минути.
- Варят максимум 7–10 мин.
- За готвене в микровълнова фурна са достатъчни 6 мин