Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо не трябва да пренебрегваме липсата на апетит?

26 октомври 2023, 11:44 часа

Липсата на апетит означава отказ от ядене поради недостатъчно чувство на глад или пълната му загуба.

Храненето е неразделна част от живота, храната дава на човек енергия и хранителни вещества. Загубата на апетит може да възникне по различни причини: медицински и психологически и най-често това е краткотраен проблем (например при ARVI, гастроентерит или стрес). Загубата на апетит дълго време обикновено е свързано с по-сериозни състояния и заболявания и изисква откриване на причината и назначаване на ефективно лечение.

Медицинското наименование на загубата на апетит е анорексия. Но не трябва да се бърка с анорексия невроза – психично заболяване, хранително разстройство. Човек с тази диагноза може да се чувства гладен, но самостоятелно ограничава приема на храна.

Липсата на апетит може да бъде придружена от повишена умора, намалена енергия, гадене или повръщане, запек или диария, мускулна слабост и промени в кожата, косата и ноктите.

Специалист по хранене: Кога липсата на апетит може да е тревожна?

Причини за липсата на апетит

Най-честите причини за липсата на апетит включват:

·         инфекциозни заболявания (настинки, грип, инфекции на пикочните пътища, белодробни инфекции, чревни инфекции, туберкулоза, HIV);

·         загуба на вкус или мирис;

·         постоянна назална конгестия, причинена от инфекция, алергии или полипи;

·         зъбни заболявания;

·         хранително отравяне;

·         безпокойство, стрес, депресия;

·         странични ефекти на лекарства (антидепресанти, лекарства за диабет тип 2, антибиотици, силни болкоуспокояващи, лекарства за химиотерапия);

·         хипотиреоидизъм;

·         диабет;

·         заболявания на дихателната система (ХОББ, астма, пневмония);

·         застойна сърдечна недостатъчност;

·         киселинен рефлукс;

·         целиакия, дивертикулит, улцерозен колит, болест на Crohn;

·         запек;

·         кистозна фиброза;

·         хронични заболявания на черния дроб и бъбреците;

·         деменция;

·         онкологични заболявания;

·         злоупотребата с алкохол;

·         промени, свързани с възрастта (при възрастните хора апетитът обикновено намалява поради намалена активност и наличие на хронични заболявания).

При липса на апетит - как да си върнете глада?

Кога трябва да се посети лекар, ако загубите апетит?

Посетете Вашия лекар, ако липсата на апетит няма очевидна причина (не е свързана с настинка, хранително отравяне, краткотраен стрес), продължава повече от една седмица или е придружена от някой от следните симптоми: необяснима загуба на тегло, затруднено преглъщане, задух, коремна болка, подуване на корема, гадене, повишено изпотяване през нощта, повишена умора, промени в настроението.

В зависимост от причината, Вашият лекар може да препоръча хранене на малки, редовни хранения през целия ден, лекарства за стимулиране на апетита, терапевтично хранене (например за пациенти с рак) - хранително балансирана смес, съдържаща всички необходими вещества, парентерално хранене (прилагане на хранителни вещества чрез венозни вливания), насочете се към среща с психотерапевт, психиатър, диетолог, зъболекар.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес