Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо антибиотиците причиняват болки в стомаха и как да го възстановим?

07 май 2024, 17:44 часа

Медикаментозното лечение включва прием на различни лекарства и след антибиотиците често пъти се появява болка в стомаха. Унищожавайки патогенните бактерии, лекарствените компоненти въздействат върху клетките на вътрешните органи. Стомахът и червата страдат най-силно от това.

Как се проявява стомашната болка от антибиотици?

Реакцията към лекарството може да бъде различна:

- метеоризъм;
- повръщане;
- диария;
- гадене.

Когато пациентите се оплакват от болезнени ефекти, лекарите заменят антибактериалното лекарство с аналог. Но в резултат на това страничните ефекти прогресират.

Лекар: Тази древна напитка е най-добрият антибиотик и антидепресант

Защо се появяват болки в стомаха след антибиотици?

Пациентите се оплакват, че стомахът ги боли от антибиотиците. Причината за неприятните усещания е дисбактериоза. Това се случва, когато компонентите на лекарството попаднат върху стените на стомаха и червата. Таблетките, предназначени за борба с бактериите, започват да действат. Те, заедно с вирусите, засягат микрофлората на организма и причиняват стомашно-чревни разстройства. Спазвайки прости правила, можете да смекчите увреждането на стомаха:

- Приемането на лекарства трябва да се комбинира с лека закуска: обилният обяд, както и гладуването, ще засилят вредните ефекти;
- избирайте овесени ядки, пюрета, картофено пюре, кисели супи и други храни, които покриват стените на стомаха;
- можете да замените таблетките с интрамускулни или интравенозни инжекции.

След края на лечението стомахът трябва да се възстанови.

Какво не трябва да ядем, когато пием антибиотик?

Възпален стомах от антибиотици: как да започнете процеса на възстановяване?

За да преминат болезнените усещания в стомаха от антибиотици и да не оставят сериозни последствия, е необходимо да се спазва диета и да се приемат лекарства от различни групи:

- мултивитамини;
- адаптогени;
- имуномодулатори;
- биопрепарати.

Диетата трябва да продължи поне три седмици. През това време е необходимо да се изключат от диетата захарта, продуктите от мая и сладкарските изделия. Ограничете употребата на мляко и картофени ястия.

През нощта задължително пийте ферментирали млечни продукти с бифидобактерии

Да се отървете от дисбактериозата помагат и витамините и минералите. Те участват активно във възстановяването на микрофлората и нормализират работата на стомаха и червата. Ако изпитвате болезнени усещания от приема на антибиотици, свържете се с Вашия лекар.

Ако вътрешното лечение е единствената възможност, не пренебрегвайте препоръките и завършете курса на възстановяване докрай.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес