През последните години широко разпространената любов към кафето накара учените да се задълбочат в потенциалните му въздействия върху здравето. Въпреки че напитката отдавна се свързва с многобройни ползи за здравето, все повече изследвания показват, че пиенето на кафе може да не е универсално благотворно. Учените са предприели задълбочени проучвания, за да разкрият нюансите на въздействието на кафето върху различни хора, като в крайна сметка са разкрили специфични групи, за които този любим еликсир може да представлява риск.
Една от основните групи, които учените определят като потенциално уязвими към неблагоприятните ефекти от консумацията на кафе, са бременните жени. Сложният танц на хормоните и деликатното развитие на плода по време на бременността изискват предпазлив подход към избора на хранителен режим.
Изследванията показват, че прекомерният прием на кофеин по време на бременност може да е свързан с повишен риск от спонтанен аборт, преждевременно раждане и ниско тегло при раждане. В резултат на това здравните експерти често съветват бъдещите майки да контролират и ограничават приема на кофеин, включително този от кафето, за да си осигурят здравословна бременност.
Лекар разкри кой НЕ трябва да пие кафе в жегата
Лицата с определени заболявания също попадат в групата на тези, за които пиенето на кафе може да бъде опасно. Пациентите със сърдечни проблеми, като аритмия или високо кръвно налягане, могат да изпитат изострени симптоми поради стимулиращия ефект на кофеина. Той може да доведе до ускоряване на сърдечния ритъм и повишаване на кръвното налягане, което потенциално представлява риск за хората с вече съществуващи сърдечносъдови проблеми. Вследствие на това доставчиците на здравни услуги често съветват хората със сърдечни заболявания да ограничат приема на кафе или да проучат алтернативни напитки, за да предпазят здравето на сърцето си.
Освен това хората, склонни към тревожни разстройства или пристъпи на паника, могат да открият, че кафето изостря симптомите им. Кофеинът, естествен стимулант на централната нервна система, може да допринесе за повишаване на нивото на тревожност и безпокойство при податливите хора. За хората с предразположеност към тревожност ограничаването или избягването на консумацията на кафе може да бъде разумен избор за поддържане на психичното благополучие.
Колко лошо е да се пие кафе на празен стомах?
Освен това учените са открили връзка между консумацията на кафе и здравето на костите. Макар че доказателствата не са категорични, някои проучвания показват, че прекомерният прием на кафе може да попречи на усвояването на калция, което може да се отрази на костната плътност с течение на времето. Тази констатация накара изследователите да препоръчат умереност, особено при хора с по-висок риск от остеопороза или при тези с недостатъчен прием на калций в диетата.
Освен индивидуалните здравословни проблеми, някои демографски групи, като например подрастващите, може да са по-податливи на отрицателните ефекти на кафето. Развиващият се мозък и организъм на подрастващите може да реагира по различен начин на кофеина в сравнение с възрастните, което може да повлияе на режима на сън, настроението и цялостното благосъстояние. Експертите препоръчват родителите и настойниците да внимават, когато позволяват на подрастващите да консумират кофеинови напитки, включително кафе, за да подпомогнат здравословното развитие.
Научното изследване на потенциалните рискове от консумацията на кафе е осветлило специфични групи, за които тази популярна напитка може да не е толкова полезна. Бременните жени, лицата с определени заболявания, склонните към тревожни разстройства, лицата, загрижени за здравето на костите, и някои демографски групи като подрастващите може да се наложи да внимават или да ограничат приема на кафе. Тъй като научните изследвания продължават да разкриват тънкостите на взаимодействието на кафето с различни здравни профили, тези констатации напомнят, че умереността и индивидуалните съображения са от ключово значение, когато става въпрос за наслаждаване на тази световно ценена напитка.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.