Магданозът, освен подправка, е и лечебно растение, което има диуретични, антиокислителни, антидиабетни, антибактериални, циотоксични, имуномодулиращи и нефропротективни свойства.
За предимствата от него разказва д-р Татяна Занин.
С листата, семената и корените на магданоза се приготвят природни лекарства, витамини, чайове; и, естествено, се подправят храни.
Против инфекции в пикочните пътища
Магданозът има антимикробно и диуретично действие и подпомага за предотвратяване на инфективни рецидиви в пикочните пътища.
Впечатляващите ползи за здравето от магданоза, за които не сте и подозирали
Укрепява имунната система
Понеже е богат на цинк, витамин С и витамин А и има антимикробни свойства, той подсилва защитните сили на организма и укрепява имунната система. Помага в борбата с бактерии като Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus и Escherichia coli, и с вируси което го превръща в отлично средство за борба с грип и настинки.
Помага за контролиране на диабета
Консумирането на магданоз спомага за коригиране на кръвната захар. Предпазва черния дроб при хора с диабет, тъй като има антиокислително въздействие.
Вкарва кръвното в нормални граници и освобождава задържането на течности
Магданозът е наситен с калий - минерал, който насърчава отделянето на натрий чрез урината. Има диуретични свойства, което помага за понижаване на кръвното и против задържането на течности.
Предотвратяване и борба с анемията
Тъй като е растение, богато на желязо и фолиева киселина, магданозът помага за предотвратяване и борба с анемията. Желязото е една от съставките в кръвните клетки, пренасящи кислорода в кръвта; а фолиевата киселина също е необходима за формирането и тяхното развитие. При това магданозът съдържа в значително количество витамин С, който улеснява абсоорбирането на желязото на чревно ниво.
Поддържа здравето на зрението
Магданозът изобилства с каротеноиди, главно зеаксантин и лутеин – а те поддържат зрителното здраве. Въпросните съединения спомагат за профилактика на възрастовата макулна дегенерация - която може да причини слепота.
Поддържа здравето на кожата
Съдържащият се в магданоза вече споменат лутеин има антиокислително въздействие и помага за намаляване на увреждащото окисляване в горния слой на кожата – то се причинява от ултравиолетовите лъчи от слънцето, цигарения дим и замърсяването на въздуха. Така се изгражда каротеноидна бариера срещу преждевременното застаряване.
Предотвратява бъбречни камъни
Магданозът интензифицира елиминирането на течности от организма. Има нефропротективен (нефрозащитен) ефект и ограничава отделянето на белтъчини в урината, като помага в предотвратяването за поява на бъбречни камъни.
7 основателни причини да ядем магданоз всеки ден
Профилактира рак и хронични заболявания
Магданозът е богат на антиокислители, флавоноиди и каротеноиди - които помагат против влиянието на свободните радикали срещу клетките и предотвратяват окислителния стрес, обуславящ хронични заболявания и рак. Флавоноидите редуцират рисковете от развиване на рак в дебелото черво и наднормено пълнеене. Каротеноиди като лутеина са в състояние да инхибират нарастването на раковите клетки, свързани с рака на гърдата, като предотвратяват появата им. Витамин С е свързан с намален риск от рак на простатата.
Предотвратява сърдечни заболявания
Магданозът е богат на витамини от групата В, които предотвратяват образуването на атеромни плаки, помагат за поддържане здравето на кръвоносните съдове и предотвратяват заболявания като атеросклероза, инсулт или инфаркт. Съдържащият се в него витамин К подобрява състоянието на кръвоносните съдове, осигурявайки по-голяма еластичност и предотвратявайки натрупването на калций - което натрупване може да причини проблеми от рода на атеросклероза.
Как да консумираме?
За да използвате пълноценно здравословните предимства на магданоза, би трябвало да го консумирате свеж (пресен), с много тъмнозелени и твърди листа; може и чисто дехидратиран (сух), препоръчително органичен, понеже тази форма подсигурява повече ползи за състоянието на здравето.
Магданозът е твърде универсален, затова е възможно да се ползва в сокове, супи, смутита, салати или за подправяне на храни като морски дарове и риба, например.
Внимание! Статията е само с информационно предназначение. Предпазвайте се от самолекуване и задължително се допитвайте до специалист-диетолог!