Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възпалени уши от обеци - защо се получава?

25 април 2023, 09:20 часа

Нека да видим защо ушите болят от бижута и какво да правим в тази ситуация.

Защо от обеците болят ушите?

Нека да разгледаме най-честите причини за болки в ушите от бижута:

- Пресен пиърсинг. Ако току-що сте пробили ушите си, не се препоръчва да заменяте първите обеци от медицинска стомана или титан с други. 

Усложнения възникват и при неправилно избрана точка на пробиване, както и при недостатъчна стерилност на инструмента. Това най-често се случва при „спонтанен“ пиърсинг: изведнъж тя поиска да пробие ушите си, приятелка каза „хайде“ и пробива с обикновена шевна игла, в най-добрия случай дезинфекцирана с алкохол или одеколон.

Най-добрите домашни лекове при болки в ушите

- Недостатъчни грижи. След пиърсинг ушните миди се нуждаят от внимателна грижа. Обикновено се състои в редовно избърсване на раните с дезинфектанти, докато въртите обеците в ушите. През този период не можете да плувате, да ходите на сауна, да докосвате ушите си с немити ръце.

Новите обеци могат да се поставят само след пълно зарастване на раните, което отнема средно 4-6 седмици.

Недостатъчната грижа през този период води до зачервяване, нагнояване и болка.

Защо ушите болят от обеци ?

- Сребърни обеци с цирконий

Травма при пробиване. Пресните пробиви се нараняват най-лесно, но вече зарасналите пиърсинг могат да бъдат повредени. Най-често това се случва при сресване и преобличане, когато например обеца се залепи за пуловер или плетена шапка. Масивна и сложна обеца е лесно да се закачи случайно с вложка за пръстен.

Какво ще се случи, ако пробиете неправилно ушите си

- Алергични реакции. Ако сте пробили ушите си отдавна, раните са зараснали добре и носенето на други обеци не причинява дискомфорт, тогава въпросът всъщност е в бижутата. И в 90% от случаите имаме работа с алергични реакции към металите, които изграждат сплавите за бижута. Никелът е най-активният метал в това отношение, така че алергията към мелхиор, никел и други сплави, които го съдържат, е много често срещано явление. Понякога дори медта, която е част от повечето сплави, използвани за производство на бижута, предизвиква алергични реакции.

- Грешен избор на обеци. Често проблемът с една обеца е нейното заключване, което не отговаря на анатомията на ушната мида. Много маншети и скоби просто притискат лобовете, предотвратявайки нормалното кръвообращение и причинявайки забележим дискомфорт. Но по-често причината за болката са твърде тежки обеци, силно издърпващи лобовете. Такива бижута сега са в тенденция, не бива да ги премахвате категорично, но трябва да знаете: по-добре е да запазите масивните бижута за специални поводи, а за всеки ден - вземете нещо по-леко и по-удобно. Според статистиката около 7-10% от населението страда от алергични реакции. 

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес