Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вредно ли е да гризете ноктите си?

17 декември 2022, 14:50 часа

Гризането на нокти обикновено се смята за доста лош навик. Не само защото може да направи пръстите ви зле изглеждащи, но и да изглеждате странно, когато имате важна среща. Макар че гризането на пръстите или кожичките може да не изглежда толкова значително, то може да създаде някои реални опасности за здравето. Но какви рискове реално поемате, ако имате този навик и как да спрете? 

Грижите, които трябва да положите за ноктите през пролетта

Защо гризем ноктите си?

Повечето хора гризат ноктите или кожичките си от време на време, особено ако забележат нещо изпъкнало или назъбено, което трябва да се махне възможно най-скоро. Но хората, които го правят постоянно, вероятно гризат ноктите си като форма на облекчение от скуката или стреса. А защо гризането на нокти ни помага да се справим със стреса? В общи линии това е разсейване на вниманието. Както скуката, така и стресът произтичат от чувството на безпокойство.

4 причини да се откажете от този навик

Гризането на нокти е по-често срещано при децата, отколкото при възрастните, и повечето хора се отказват от този навик, докато навършат 30 години, според проучване. Но независимо от възрастта ви, ако често се случва да гризете ноктите си, ето няколко наистина основателни причини да спрете.

Как правилно да се грижите за ноктите си?

1. МИКРОБИ

Хората, които гризат своите нокти, по-често се простудяват и получават стомашно-чревни инфекции. Въпреки че ръцете ви са склонни да съдържат много микроби като цяло, областта около ноктите е дом на още по-неприятни бактерии. В зоната под ноктите около върха на един пръст се намират стотици хиляди микроби. Върха на пръстите ви не само е в контакт с повече повърхности, отколкото други части на ръцете ви, но и областта под ноктите е по-топла и влажна от останалата част на ръката, което я прави уютна среда за размножаване на неприятни микроби. А когато гризете ноктите си, всички тези микроби се пренасят директно в устата ви, където лесно могат да ви разболеят.

Как да направим ноктите по-здрави

2. КОЖНИ ИНФЕКЦИИ

Случвало ли ви се е порезна рана или драскотина да се замърси и да се инфектира? Същият риск съществува и тук. Гризането на нокътя или отхапването на кожичката може да наруши кожата и да създаде малки отворени ранички, в които лесно могат да се промъкнат бактерии по пръстите ви. Когато има нарушение на кожната бариера от гризането на ноктите, това може да доведе до проникване на бактерии в по-дълбоките слоеве на кожата, което да причини инфекция. Инфекциите около ноктите обикновено предизвикват зачервяване, чувствителност и подуване около ноктите и водят до това, че ноктите стават твърди и дебели. А ако нещата станат наистина лоши, може да се стигне до гной, която се натрупва около нокътя и накрая изтича (или още по-лошо, трябва да бъде отстранена).

3. МОЖЕ ДА НАРАНИ ЗЪБИТЕ ИЛИ ВЕНЦИТЕ ВИ

Сякаш цялото това нещо с микробите не е достатъчно лошо, но гризането на ноктите може да навреди и на устата ви. С течение на времето то може да окаже вредно въздействие върху емайла на зъбите ви, което да доведе до начупване или счупване. Според проучване има дори съобщения за изместване на челюстите на хора, които гризат ноктите си. А един нокът, който се намира под линията на венците, е не само неудобен, но и може да раздразни венците ви и да създаде предпоставки за инфекция.

Кои хора най-често си гризат НОКТИТЕ?

4. ВЪЗМОЖНО Е ДЪХЪТ ВИ ДА МИРИШЕ

Няма много убедителни доказателства в подкрепа на този въпрос. Но ако си гризете ноктите и се борите с лош дъх, напълно възможно е дъвченето да допринася за миризмата. Консумацията на микроорганизмите може пряко или косвено да доведе до лош дъх.

Колко лошо е наистина да си гризете ноктите?

Гризането не само кара ноктите ви да изглеждат зле. Поставянето на пръстите в устата ви излага на по-висок риск да приемете микроби. Увреждането на зъбите също може да бъде доста сериозно. Като се събере всичко това, гризането на нокти е доста лошо и е във ваш интерес да се откажете от този навик.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес