Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Внимавайте: ето защо животните не трябва да ядат сладко!

15 януари 2023, 14:50 часа

Липсата на информация или направо дезинформацията може в някои случаи да бъде много опасна, ако става въпрос за нашите домашни любимци. Много често се случва поради незнание стопаните да хранят неправилно животните си, което може да им навреди.

Ето какво обяснява ветеринарната лекарка д-р Барбара Шерер

Тази картина е позната на всички стопани на кучета: вашият четириног приятел върти радостно опашка и очаква да го наградите с лакомство. Проблемът е, че никога не бива да позволявате на молещите очи на вашето куче да ви убедят - защото много от нещата, които ние, хората, консумираме, не са полезни за тях.

Едно уточнение обаче си заслужава да направим: вашето куче не ще умре, защото е изяло малко шоколадови бонбони. Обаче постоянното ядене на глюкозни продукти може да доведе до много сериозни заболявания.

Топ 5 животни, които изглеждат наистина сладки, но не се сприятелявайте с тях

Когато визираме сладкиши, имаме предвид продукти с големи количества захар, най-вече изкуствени или преработени подсладители. Ала въпреки това, даже редовната консумация на естествени продукти от рода на кафява захар и мед, също може да бъде вредна за организма на животното.

Да не говорим, че има някои сладкиши, които наистина са токсични за тях - например шоколад и продукти на основата на кафе и какао, а също и чай. Това е последица от високата концентрация на веществото теобромин - когато се натрупа в организма, то причинява ускоряване на процесите в кръвоносната и нервната система, както и разрушаване на клетките.

Домашните любимци не бива да ядат сладкиши, защото храносмилателната им система е различна от нашата. Те имат по-къси черва, поради което много хранителни вещества, витамини и захари не могат да се метаболизират (преработят и усвоят) бързо и в края на краищата се трупат в организма. Също им липсват много от ензимите, които при хората помагат да бъдат преработени вещества като мазнини и глюкоза. Натрупването на захари в организма, например, на кучето може да доведе до следните болестни състояния.

5 храни, съдържащи смъртоносна отрова, за която никой не знае

Диабет. Това е възможно да бъде следствие от консумация дори на малки количества сладкиши - което повишава степента на захар в кръвта.

Промени в кръвоносната система. Захарта причинява възбуждане на кръвоносната система, а това не може да не окаже последици за сърцето на животното.

Проблеми във венци и зъби. Поглъщането на захари вреди на венците с техните деликатни тъкани, причинява влошаване на дъха, увреждане, чупене и падане на зъби, струпване на вредни бактерии в устата.

Панкреатит. Консумирането на захар кара панкреаса да произвежда прекомерно количество храносмилателни ензими, за да може да преработи глюкозата. След време това възпалява панкреаса и причинява сериозни здравословни проблеми на кучето.

Как да изберем подходяща храна за нашето куче?

Увреждане на храносмилателната система. Прекалените обеми в образуването на храносмилателни ензими натоварва органите на храносмилателната система, което е вредно най-вече за стомаха (може да причини язва или, като минимум, гастрит) и за червата.

Затлъстяване. Високото калорийно съдържание на захарите най-често причинява увеличаване теглото на животното. Затлъстяването при кучетата е сериозен проблем не само и единствено, понеже причинява ставни и мускулни усложнения, но и защото предизвиква сериозни проблеми в дихателната и кръвоносната система; така намалява продължителността на живота или провокира проблеми, които може да доведат до смърт на животното.

Както казахме в началото, малко количество захар не ще навреди фатално на кучето ви - но това е повод да помислите върху даването на храна на вашия опашат приятел, която може да го разболее. Вместо изкуствени захари в менюто може да му предлагате подходящи зеленчуци и плодове - те са източник на натурална захар; в правилните пропорции тя няма да вреди на вашия домашен любимец.

Внимание! Статията е само за сведение и информация. Консултирайте се с ветеринарни специалисти!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес