Оцетът е една от най-важните съставки за всяка една туршия. Без него тази вкусна зимнина няма да е същата. За добро или за лошо, днес пазарът е залят с най-разнообразни видове оцет и това успява да затрудни безобразно много крайния потребител.
Предлагат се и заместители на оцета, които ви съветваме да не купувате, когато приготвяте туршии, защото накрая ще ви се наложи да изхвърлите дузина буркани със зимнина.
Какъв оцет трябва да се ползва при приготвяне на туршии?
Не съществува някакво писано правило, относно това какъв оцет трябва да се използва при направата на вкусни и хрупкави туршии, но най-добрият избор си остава натуралният винен оцет.
Той придава на зеленчуците малко по-натрапчив вкус, който обикновено се нрави на почитателите на туршии.
Има обаче хора, които не харесват този натрапчив вкус, затова те избират да заложат на ябълковия оцет. Освен това тази кисела подправка се слави и като по-здравословна.
Царска туршия с мед – рецептата, предавана от поколение на поколение
И въпреки това най-добрият оцет си остава домашният. Той няма аналог. Знаете точно какво присъства в състава му, както и през какви етапи е преминал, докато се получи краен продукт.
Ако все пак не разполагате със свободно време, в което сами да си го приготвите, ще ви се наложи да избирате от магазина. Задължително четете внимателно състава, изписан върху етикета. Колкото по-малко е-та са споменати, толкова по-качествен ще е продуктът.
Не се доверявайте на заместителите на оцет. Те не са подходящи за направата на трайни и вкусни зимнини!