В Европа аронията привлякла вниманието преди всичко със своята красота, защото нейните бели цветя са едни от най-красивите.
Първите заселници по източното крайбрежие на Северна Америка са били привлечени от красотата на цъфтящите арониеви храсти, чиито леко стипчиви свежи плодове са били използвани от местните индианци като храна, а изсушените такива – за лечебни цели при домашни или/и чревни разстройства.
Това е било достатъчно основание растението да бъде разсадено и разпространено в Европа, където постепенно са били установявани многобройните здравословни ползи от неговите плодове, рядко консумирани сурови или изсушени, но широко използвани за направата на сокове, вино или ликьори, както и на сладка. Анализът показва, че, съдържащите се в аронията антиоксидантни съставки са значително в по-големи количества, съпоставено с други горски плодове.
Други здравословни ефекти, допринасящи съществено за нормалното протичане на метаболитните и имуностимулиращите процеси в организма, са свързани с високото съдържание на: първо, биофеноли, танини, флавонид, антоциан; второ, на микроелементите калций, калий, желязо, манган, йод, фосфор; трето, на витамините A, С, К, В1, В2, В5, B6, В9, E и – не на последно място – на витамин Р, действащ за укрепването на капилярните стени, спиране на възпалителните процеси във вените и общо подобряване на кръвообращението в организма, а това означава по-ефективно кръвоснабдяване на жизненоважните тъкани и органи, което помага, например, на мозъка да се справи при главоболие и упорита мигрена и, също така – забавя развитието на атеросклероза.
Вълшебните лечебни свойства на аронията
Други, свързани с кръвоносната система, ползи са: понижаване на кръвното налягане до нормални стойности; снижаване на нивото на кръвната захар; спиране на кръвотечение при наранявания; лекува при малокръвие.
Особено важно е използване на арониеви продукти сок, вино, чай (от кората на растението) за доброто функциониране на щитовидната жлеза, тъй като има регулиращ ефект за нормалното отделяне на нейните хормони, с което въздейства силно позитивно при всякакви заболявания на щитовидната жлеза и появата на гуша. Също така се подобрява и функцията на ендокринните жлези.
Кои са най-полезните свойства на АРОНИЯТА
Приемането на арония под каквато и да е форма има чудесен лечебен ефект и върху заболявания на храносмилателната система, като: възпаление на стомашната лигавица, изразяващо се в гастритни смущения както и на язви на стомаха или/и дванадесетопръстника гастрит.
Други не по-малко значими здравословни ефекти са:
1) спомага на черния дроб за неутрализиране на съдържащите се в организма вредни вещества и го предпазва от редица заболявания като жълтеница, туморни образувания и други;
2) обезпечава за нормалното сокоотделяне на жлъчката, лекува при нейно възпаление и минимизира вероятността от образуването на жлъчни камъни;
3) стимулира организма за ефективно изхвърляне на попаднали в него тежки метали или/и на определени радиоактивни елементи, което е особено актуално при евентуални ядрени катаклизми.