Ниските нива на желязо са често срещано явление, което може да доведе до желязодефицитна анемия. Най-застрашени от това са жените преди менопаузата, тъй като те се нуждаят от повече от два пъти повече желязо от мъжете поради менструацията и загубата на кръв. Бременните жени също се нуждаят от 50 % повече желязо, за да се адаптират към растящото бебе. Други рискови групи включват вегани и вегетарианци, тъй като растителните храни съдържат предимно нехемово желязо, което не се усвоява толкова лесно, колкото това, което се съдържа в месото. Но тези групи не са единствените, които са податливи на недостиг на желязо, и ако постоянно се чувствате студени и уморени, това може да означава, че трябва да подобрите нивата си на желязо.
ОСНОВНИТЕ ПРИЧИНИ ЗА НИСКИ НИВА НА ЖЕЛЯЗО СА:
- Не се консумират достатъчно богати на желязо храни
- Проблеми с усвояването на желязото
- Загуба на кръв
Видите ли това по тялото си - липсва ви желязо
КАКВИ СА СИМПТОМИТЕ НА НЕДОСТИГ НА ЖЕЛЯЗО?
ВИНАГИ ЧУВСТВАТЕ, ЧЕ СИ Е СТУДЕНИ
Когато организмът е с ниско съдържание на желязо, се появяват умора и студенина. Това е защото хората с анемия имат лоша циркулация на кръвта в цялото тяло, защото нямат достатъчно червени кръвни телца, които да осигуряват кислород на тъканите. Ако не получавате достатъчно кислород до тъканите на тялото си, нямате нормално усещане за горещо и студено.
ВИНАГИ СЕ ЧУВСТВАТЕ УМОРЕНИ
Когато в организма няма достатъчно желязо, резултатът е невъзможност да се произвежда достатъчно количество от веществото, което позволява пренасянето на кислород. В резултат на това човек се чувства постоянно уморен.
Признаци на желязодефицитна анемия
ДРУГИ ПРИЗНАЦИ, ЧЕ МОЖЕ ДА ИМАТЕ НИСКИ НИВА НА ЖЕЛЯЗО, ВКЛЮЧВАТ:
- Бледа кожа
- Главоболие
- Недостиг на въздух
- Суха коса и кожа
- Сърцебиене
- Подуване и възпаление на езика и устата
- Неспокойни крака
- Чупливи нокти
Това са най-сигурните признаци, че в тялото ни има недостиг на желязо
ПРИЗНАЦИТЕ ЗА НИСКИ НИВА НА ЖЕЛЯЗО ПРИ ДЕЦАТА ВКЛЮЧВАТ:
- Умора
- Слабост
- Бледност
- Раздразнителност
- Световъртеж
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.