На 30-40 годишна възраст едва ли можете да принудите някого да мери кръвното си налягане и няма нужда от такава прекомерна грижа за здравето, ако няма симптоми. Но коварството на хипертонията е именно в това, че може да няма признаци. И рядко свързваме някои от тях с постоянно повишено кръвно налягане, отдаваме ги на умора, условия на работа и стрес.
Например, ако зрението се е влошило, много хора най-много ще отидат за нова рецепта за очила или контактни лещи. И най-вероятно не на офталмолог в клиниката, а на оптометрист в най-близкия оптичен салон. Ще имате голям късмет, ако вашият оптометрист се погрижи и препоръча посещение на лекар, ако зрението ви се е влошило.
Промените в очното дъно може да са признак на хипертония. Симптомите се развиват около година и половина след началото на заболяването.
Може да има признаци на хипертонична ангиопатияпериодично влошаване на зрителната острота, петна пред очите, намалено зрение. Без лечение може да доведе до слепота.
Също така сред задължителните изследвания са ЕКГ, ултразвук на бъбреците, ехокардиография.
Ехографията ще покаже признаци на дълготрайна хипертония - това се установява по структурата на бъбреците, дебелината на слоевете, промените в аферентните съдове. Ехокардиографията показва удебеляване на сърдечния мускул и разширяване на сърдечните камери.“
Хипертония: Какво да ядем за контролиране на кръвното
Влошаването на зрението не е основният симптом
Проблемите със зрението са един от възможните признаци на хипертония, но не и най-специфичният.
Би било по-правилно да назовем главоболие, намалена работоспособност, сънливост и симетрично подуване като някои от признаците на хипертония.
В същото време проявите на хипертония не зависят от възрастта, заболяването може да се развие на 17 години. Хората с наднормено тегло, пушачите и тези, които вече имат диагноза захарен диабет, трябва да бъдат особено внимателни.
И при млади хора, и при хора на средна възраст, и при възрастни хора хипертонията протича по един и същи алгоритъм, освен ако не говорим за вторична хипертония , която е свързана с нарушения във функционирането на други органи и системи: ендокринни, бъбречни, мозъчни тумори.
Високо кръвно: Ето кои са най-добрите храни при хипертония
Веднъж завинаги
Ако диагнозата хипертония е установена, първо трябва да разберете, че това е завинаги.
Лекуващият лекар избира началните дози от лекарствата и преценява как пациентът реагира на тях. Ефектът трябва да настъпи в рамките на 7-10-14 дни от терапията. Дозата се коригира, ако резултатът не е добър след две седмици лечение.
Промените в начина на живот също играят важна роля в лечението.
Други признаци на хипертония
- Диспнея
Някои хора го свързват с тютюнопушенето, но всъщност може да е признак на хипертония, тъй като съдовете работят под претоварване поради високо налягане.
- Сънливост
Ако забележите, че не можете да се концентрирате по време на работа, имате желание да спите или имате главоболие, трябва да се консултирате с терапевт.
- Внезапни събуждания от главоболие или задух
Не всяко събуждане посред нощ или преди будилника е признак на хипертония. Но ако се събуждате с главоболие, особено рано сутрин, когато най-често се случват инфарктите и инсултите, или се чувствате недостиг на въздух, това може да е признак на хипертония.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.