Натриевият бикарбонат е много по-известен още като сода за хляб. Така го знаят всички. Той има много лечебни свойства и множество приложения в различни области. И още едно предимство, което въобще не е за подценяване – на напълно достъпна цена е, по джоба на всеки и го има във всеки дом.
Натриевият бикарбонат има над 150-годишна традиция и е ценен терапевтичен агент в спешните отделения и отделенията за интензивно лечение, поради своята безопасност и бързина на действие при здравословни и дори животозастрашаващи състояния. Препаратите, използвани за спасяване на човешки живот без натриев бикарбонат, ще бъдат много по-малко ефективни. Содата за хляб е чудесно средство и за борба със стомашните проблеми и храносмилането.
Натриевият бикарбонат отдавна е ефективен антиацид и осигурява временно облекчение от заболявания, които засягат киселинно-алкалния баланс в стомаха. Содата за хляб се произвежда от стомашни епителни клетки, които имат защитна функция. Натриевият бикарбонат е алкален (основен) и поради това неутрализира киселините, секретирани от клетките, които защитават стомашните стени. В резултат на този процес се образува вода и постоянното снабдяване със сода бикарбонат предпазва стомаха от самото смилане и растежа на кисела среда. Лигавицата на стомаха съдържа 30 милиона жлези, които произвеждат съдържащ киселина стомашен сок и натриев бикарбонат. Човешкият стомах отделя поне един грам сода за хляб дневно, което е 2-10% от максималното ниво на секреция на киселина.
Еднократната употреба на натриев бикарбонат носи облекчение на човек, страдащ от киселини. Приеман през устата, той е ефективен за правилната работа на храносмилателната система и метаболизма на човешкото тяло.
Вреден ли е натриевият бикарбонат?
Натриевият карбонат се разгражда до въглероден диоксид в тялото и се издишва. Следователно няма съмнение за вредността на E500 при консумацията му. Приеман в рационални количества по време на бременност (например за печене на домашни сладкиши, а не за ежедневно хранене на бисквитки) е безопасен.