Знаем, че зехтинът от древни времена се счита за един от най-полезните и необходими продукти в нашето меню, тъй като осигурява мазнини, включително известните омега-3, -6 и -9 мастни киселини в оптимални количества и съотношения. Според СЗО средиземноморската диета, която се основава на консумацията на маслини и зехтин, създава дълголетници с нормално телесно тегло.
Д-р Татяна Поздеева обяснява ролята на този хранителен продукт за здравословното състояние на човека. Има различни начини за приемане на зехтин - на празен стомах, с лимонов сок, с мед, както и (това вече е погрешно) вечер преди сън. Последният метод и други митове, свързани с приемането на зехтин, понякога наподобяват препоръките на диетолозите – но, въпреки това, не са оправдани от медицинска гледна точка и са доста рискови.
Как влияе от научна и медицинска гледна точка споменатият неправилен начин за приемане на зехтин – вечер преди лягане. Вредно ли е пиенето му тогава или все пак е полезно?
Зехтинът е уникален продукт, който има определен състав и свойства. Той помага за предотвратяване на риска от инфаркти и инсулти, действа като противовъзпалително средство при ставни заболявания, намалява апетита, успокоява нервната система и има известен ефект върху стомашно-чревния тракт.
Какъв е механизмът на това полезно въздействие?
Олеиновата киселина от групата мастни киселини омега-9 и антиокислителите олеуропеин и хидрокситирозол смъкват степента на „лошия" холестерол, облекчават възпалителните реакции в ставите, удължават „младостта" на черния дроб и предотвратяват появата на агресивни форми на рак на гърдата и червата. Олеуропеинът и хидрокситирозолът също така предотвратяват прекомерното повишаване на кръвното налягане и успокояват нервната система.
Олеиновата киселина също помага за блокиране на центъра за глад в мозъка, намалявайки апетита. В същото време тя стимулира секрецията на храносмилателни ензими в стомаха и панкреаса, свиването на жлъчния мехур и улеснява облекчаването на червата. В зехтина се съдържат още витамините A, E, D и K. Приемът на зехтин в храната е полезна и приятна необходимост.
11 доказани ползи от консумацията на зехтин
Но трябва ли да се приема вечер на празен стомах?
Оказва се, че зехтинът е холекинетик - тоест продукт, който свива жлъчния мехур.
Сега си представете, че сте приели зехтин за през нощта. И както се препоръчва – на гладно. Какво става в този случай? След 15 минути жлъчният мехур се свива, жлъчката се излива в дванадесетопръстника и там панкреасът отделя своите ензими. Организмът е готов да смила храната – но къде е тя? Храна липсва и организмът започва по неволя да смила сам себе си. Първо - лигавиците на стомашно-чревния тракт.
И след още час-два здравият ви сън е нарушен от червата, които са се стегнали и са готови да изпълняват всичките си функции. А пък ако има камъни в жлъчния мехур, които мехурът се опитва да изхвърли заедно със жлъчката (а те, щом заседнат, запушват жлъчните канали!), като цяло има риск да нощувате в болницата.
Затова всичко си има място и време. Да, зехтинът е много полезен вечер, защото намалява апетита и действа благоприятно на нервната система – но само като част от някакво ястие, поне в свежа и вкусна салата.
Ако пък искате да лекувате гастрит със зехтин, тогава, разбира се, може да го пиете вечер на празен стомах, за предпочитане с мед - но след 20 минути трябва да изядете поне една супена лъжица някаква безобидна храна, т. е. която да не е пикантна.
И разбира се, за здравето ни е по-добре да използваме нефилтриран зехтин екстра върджин. В крайна сметка само той запазва всички полезни полифеноли и витамини.
Внимание! Статията предоставя само общи сведения. Не ползвайте самолекуване и задължително търсете лекар-специалист!