Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полезни свойства на червения оцет за здравето

27 август 2022, 13:00 часа

Червеният винен оцет е един от най-разпространените и консумирани оцети по света, полезен за тялото и здравето. Открийте най-честите употреби в кухнята и във вашата рутина за красота.

Ако започнете да говорите за предимствата на винения оцет, има риск да не можете да спрете. Въпреки че е храна, която често приемаме за даденост и на която (за съжаление) обръщаме малко внимание, червеният винен оцет е панацея с древен произход, полезна както за тялото, така и за здравето.

Това е един от най-разпространените и консумирани оцети по света, особено на местата, където исторически се отглежда грозде и се произвежда вино. Оцетът се получава именно от ферментацията на виното, благодарение на действието на бактериите Acetobacter, които в присъствието на въздух окисляват етанола, съдържащ се във виното, и го превръщат в оцетна киселина. Това ни кара да разберем доколко качеството на оцета зависи от качеството на виното, използвано в началото, както и от технологиите на производство.

Произход

Винен оцет се е произвеждал още в Древна Гърция и Древен Рим. Самата дума "оцет" идва от латинското "vinum acrem", което буквално означава кисело вино. „Откриването“ на тази храна е естествената последица от процеса на стареене на виното, което, ако се остави да ферментира, се превръща в истински оцет. На много езици латинският корен на термина не се променя.

Дори в Библията и в хрониките на Плиний се споменава винен оцет, съставка с много свойства не само гастрономически: същият Хипократ през 420 г. пр. н. е. го смята за подходящ за лечение на рани и респираторни заболявания, а сред войниците от римските легиони той е бил основното лекарство срещу страховитата дизентерия.

Лекар разкри истината за пиенето на ябълков оцет

Полезни свойства

Оцетът съдържа предимно много витамини (A, C, B1 и B2) и минерали, включително фосфор, калий, магнезий и желязо. Освен това е с ниско съдържание на калории - само 5 на 100 грама - и затова е перфектен при диети за отслабване, тъй като няколко капки са достатъчни за овкусяване на храните (без дори да се налага да добавяте сол!).

Освен това естествените полифеноли на гроздето правят оцета антиоксидантна храна, способна да противодейства на вредното действие на свободните радикали, като по този начин забавя клетъчното стареене. Оцетът също така може да поддържа нивата на кръвната захар под контрол благодарение на оцетната киселина, характеристика, която помага за намаляване на кръвната захар, тоест концентрацията на глюкоза в кръвта.

Благодарение на стягащия си ефект, виненият оцет може да упражнява изглаждащо действие върху кожата, именно защото благоприятства затварянето на порите. Всъщност той често се използва в ежедневната рутинна разкрасителна дейност като съставка в маски или пакети за тонизиране и регенериране на кожата на лицето.

Консумацията на големи количества винен оцет не се препоръчва, ако страдате от киселини в стомаха и ако сте диабетик. Освен това оцетът понижава кръвното налягане, така че не се препоръчва, ако приемате антихипертензивни лекарства. Все пак винаги е препоръчително да потърсите съвет от Вашия лекар.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес