Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почистване на ушна кал е лесно с този трик

24 януари 2023, 14:30 часа

Започнали ли сте да чувате по-зле или да изпитвате дискомфорт в ухото – запушване, шум, бръмчене? На фона на проблеми със слуха се появява замайване, боли ли ви главата понякога? Най-вероятно имате кална тапа в ухото си. Отървавайки се от нея, ще възстановите слуха си и ще изпитате значително облекчение.

Сярна тапа (церумен) - натрупване на сяра, произведена от жлези, разположени в мембранно-хрущялната част на слуховия канал, и десквамиран епидермис.

Видове серни тапи:

1) пастообразни;

2) пластилиноподобни;

3) сух, твърд като камък.

Образуването на восък в ушите е напълно естествен процес. Ушната кал е много важна за нормалното функциониране на слуховите органи, предпазва от проникване на бактерии, вируси, гъбички в ухото и извежда мъртвия епител. При нормални условия излишната ушна кал, заедно с натрупаните примеси, се отстраняват естествено от ушния канал по време на дъвкателни и преглъщащи движения. Сярата не е нищо повече от филтър, но това е нещото, от което много хора се опитват да се отърват, когато почистват ушите си с памучни пръчици, и именно поради това действие хората често получават тапи в ушите си.

Не се радвайте - липсата на ушна кал може да е симптом на..

Причини за образуването на сярна тапа:

• неправилна хигиена на ушните миди, когато при измиване на ушите натрупаната сяра се изтласква отвъд провлака на ушния хрущял;

• попадане на вода в ухото (в момента, когато се мием или къпем, водата, попаднала в ушния канал, частично омекотява сярата и нейният излишък може да се придвижи в ушния канал и напълно да го запуши);

• предишни заболявания - отит, синузит;

• повишена работа на жлезите и в резултат на това прекомерно производство на сяра;

• структурата на ушния канал – стеснена или извита;

• увреждане на кожата вътре в ушния канал (най-често дразнене или увреждане на кожата с памучни тампони, слухови апарати, слушалки);

• постоянен престой в прашна стая.

Симптоми за наличие на сярна тапа

Сярната тапа постепенно се увеличава и придобива по-твърда консистенция. Но докато сярната тапа не блокира напълно ушния канал, пациентът не изпитва никакви промени в ухото.

Обикновено сярната тапа се проявява внезапно. Често това се случва, след като водата попадне в ухото. Има типични признаци, показващи сярна тапа: задръстване на ухото, шум в него, загуба на слуха. Сярната тапа може да се прояви чрез автофония - ехото на собствения глас в ухото. Ако сярната тапа създава натиск върху тъпанчето, тогава може да се наблюдава рефлекторно гадене, кашлица, главоболие, световъртеж. При продължително компресиране на тъпанчето със сярна тапа може да се развие възпаление на мембраната (мирингит) и кухината на средното ухо (отит на средното ухо), което се проявява с появата на болка.

Защо имаме ушна кал?

!Запомнете: невъзможно е механично да издърпате, извадите, изгребете суха сярна тапа, защото, тя е здраво закрепена за стените на ушната мида и евентуално за тъпанчевата мембрана и механичното издърпване може да увреди тъпанчевата мембрана!

Бъдете особено внимателни, ако при деца са се образували серни тапи.

Механичното извличане на сярната тапа със специални пинсети може да се извърши само от отоларинголог (УНГ).

Почистване на ушна кал е лесно с няколко капки олио

За целта трябва половин супена лъжица олио и спринцовка.

Пълните спринцовката с олиото, капвате малко от мазнината и лягате, но този път за по-дълго – поне за 10 минути.

Бъдете изключително внимателни, когато използвате в последствие клечката за уши, тъй като при по-силен от необходимото натиск или грубост, може да нараните ухото и да му причините трайни увреждания!

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес