Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пет стъпки към финансова стабилност

06 октомври 2021, 19:10 часа

За жалост много хора в България имат проблеми с финансите. Някои не получават достатъчно пари, други не правят добре сметка за своите разходи, а при други е комбинация от двете неща. В тази статия ще се опитаме да дадем насоки в пет последователни стъпки за това как да постигнете финансова стабилност. Вижте кои са те: 

1) Разберете добре финансовата си ситуация

Важно е да имате добър поглед над своята финансова ситуация. Разберете добре какво плащате, колко плащате, кога го плащате и дали има допълнителни лихви ако се забавите. Също така трябва да видите кога получавате своите пари, от колко места идват доходите ви. Вижте кои са нещата, които плащате приоритетно, дали ви остават пари за спестяване и инвестиране. 

2) Вижте как можете да оптимизирате своите задължения

Втора стъпка е да видите как може да оптимизирате своите задължения. Има ли начин да плащате по-малко за телефон, интернет? Има ли как да отоплявате жилището си по по-икономичен начин? Спестявате ли оптимално като пазарувате хранителни продукти, дрехи и други важни неща? Проследете за какво давате най-много пари като започнете да си водите месечен финансов отчет. Ако имате разходи с лихви, изчистете първо тях. 

3) Направете финансов план за своите приходи и вижте как да ги увеличите 

Вижте колко пари получавате на месец. Какви са източниците ви на доходи и дали може да добавите още към тях. В идеалния вариант ще имате поне два източника на доходи - един основен и един, който е спомагателен и от него може да спестявате или да инвестирате. Вижте колко пари бихте получили до края на годината и след това как може да ги увеличите. 

4) Започнете да спестявате и се оглеждайте за инвестиции

Можете да започнете да спестявате пари и да се оглеждате за подходящи инвестиции. Говорете със специалисти, ако имате нужда от това къде да насочите парите си. Добре е да имате пари зад гърба си - някаква сума ако има непредвидени разходи. В дебелите книги за финанси пише, че е добре да имате спестени пари за поне половин година напред. Започнете с месец, направете ги два, след това три и така нататък. Таванът си определяте вие. 

5) Направете свое инвестиционно портфолио, което да разширявате

Можете да започнете да инвестирате и да се оглеждате за разнообразни възможности за това според бюджета, който имате. Може да сте по-рискови, може да бъдете и по-консервативни. Всичко зависи от вас самите и професионалните съвети, които ще получите. 

Имайте предвид, че тези пет стъпки не се реализират бързо. Може да се развиват в продължение на години докато ги постигнете. Важното е да бъдете дисциплинирани и последователни. 

Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес