През лятото трябва много да се пазим, защото това е периодът, през който кърлежите са много активни. Те могат да ни налазят, докато разхождаме кучето из тревните площи или докато обикаляме в парка.
Кърлежите се срещат не само в тревата, но и по дърветата. Дори да страните от тревните терени, това съвсем не значи, че ще се предпазите.
Добре е да ползвате репеленти срещу паразита и да внимавате много как се обличате и къде ходите.
Въпреки това обаче няма гаранция, че кърлежът не ще се забие в тялото ни. Ако това се случи, трябва да сте подготвени и да знаете как да отреагирате, така че да не застрашавате живота си ни най-малко.
Ето какво никога не бива да правим, ако видим, че кърлеж се е забил в тялото ни:
• Не горете кърлежа с кибрит
Това е разпространен метод за премахването на забит кърлеж. Специалисти обаче съветват да не го правите, защото е много вероятно докато нагрявате паразита, той да отдели секрет в раната. Освен това обгарянето с кибритена клечка или запалка може да доведе до нараняване на кожата.
• Не ползвайте вазелин, нито лак за нокти
Сигурно сте чували, че някои хора премахват кърлежите с помощта на вазелин и лак за нокти. Не го правете. По този начин рискувате кръвопиецът да се забие още по-дълбоко в кожата ви.
• Сапунена вода
Смята се, че с този разтвор е изключително лесно да се премахне забит в тялото кърлеж. И въпреки това не ви съветваме да пробвате, защото рискувате да откъснете хобота му.
Най-безопасно е да посетите лекуващ лекар и да му се доверите. Така ще сте сигурни, че премахването на паразита е извършено от специалист и ако се налага някакво лечение след това, то ще ви бъде назначено.