Кафето "атакува" нервите ни и в резултат може да се стигне до безсъние и проблеми със съня, разкриват експертите.
Kафето е един от любимите сутрешни ритуали на много хора по света. Има обаче един интересен аспект, който трябва да имате предвид, когато става въпрос за пиене на кофеин веднага след събуждане.
Въпреки че чаша кафе може да изглежда като първата стъпка към енергично начало на деня, учените посочват, че това може да не е най-ефективният начин да се освежите и да останете будни. Според тях е по-добре да изчакате и да изпиете първото сутрешно кафе поне два часа след събуждане, пише eklinika.telegraf.rs .
Още: Кафе - вдига или сваля желязото в организма
Науката ни казва, че добрият нощен сън все още е безценен, когато става въпрос за осигуряване на необходимата енергия и бързо събуждане сутрин. Въпреки че мнозина се опитват да намерят различни начини за борба с умората през деня, истината е, че нищо не може да замени добрия сън.
За да разберем по-добре защо трябва да изчакаме, преди да посегнем към чаша кафе, нека се обърнем към д-р Андрю Д. Хуберман, невролог и сътрудник в Медицинския факултет на Станфордския университет. Д-р Хуберман обяснява, че кафето има способността да ни събужда поради взаимодействието си с невротрансмитер, наречен аденозин.
Аденозинът е невротрансмитер, който се среща естествено в нашия мозък и концентрацията му се увеличава, след като се събудим. Колкото по-дълго оставаме будни, толкова повече аденозин се натрупва в тялото ни, което води до повишено чувство на сънливост. С други думи, аденозинът играе ключова роля в регулирането на нашия цикъл сън-събуждане.
Кофеинът в кафето блокира аденозиновите рецептори в мозъка. Това означава, че кофеинът понякога пречи на аденозина да се свърже с рецепторите и да създаде усещане за умора и сънливост. Важно е обаче да се отбележи, че тази стимулация трае само за кратко и не може да реши трайно проблема с умората, особено ако не сме спали достатъчно през нощта.
Още: Лекар: Колко чаши кафе на ден са безопасни за сърцето
Експертите препоръчват да се стараем да поддържаме редовни и достатъчно дълги цикли на сън, за да осигурим на тялото необходимата енергия за всички предизвикателства, които ни очакват през деня. Кафето може да бъде полезна подкрепа, но не трябва да е заместител на качествения сън, от който се нуждаем, за да бъдем най-добрата версия на себе си.
Кафето ще намали за кратко чувството на умора и сънливост
През деня клетките и тъканите изгарят енергия под формата на молекулата аденозин трифосфат, тази молекула се изразходва, когато работим, мислим или просто седим, а клетките създават аденозин като страничен продукт. Кофеинът е химически подобен на аденозина и блокира аденозиновите рецептори, всичко това с ефекта, че кофеинът потиска нуждата от сън за известно време, така че след чаша кафе се чувстваме по-будни и с повече енергия. Въпреки това, дори през това време, аденозинът се натрупва и когато влиянието на кофеина изчезне, ние отново заспиваме.
„Кафето няма да ни освободи от чувството на умора и сънливост, ако не сме спали достатъчно, то само ще отложи нуждата от сън за кратко“, обяснява д-р Хуберман.
Защо е по-добре да пиете кафе два часа след събуждане?
Когато се събудим, въпреки че се чувстваме сънливи, нивата на аденозин са най-ниски. Ето защо е по-добре да изчакате 1,5-2 часа и тогава да изпиете първото кафе. По този начин ще позволим на тялото да се събуди естествено и ще позволим на аденозина да започне малко да расте, обяснява д-р Хуберман. Ако сме много сънливи, лекарят съветва веднага след събуждане да изпием чаша вода, да се разходим, да излезем навън и да се излагаме на слънчева светлина.
Усещане за бдителност може да се постигне и по друг начин
Междувременно това ще дойде от натрупването на аденозин и кафето ще доведе до по-забележимо усещане за бдителност . Д-р Хуберман смята, че ако отложим сутрешното си кафе, ще имаме повече енергия в средата на деня, когато сме най-активни. По този начин ще постигнем най-силно усещане за бдителност. Д-р Хуберман твърди, че хората, които са консумирали кафе по този начин, по-късно са имали по-качествен сън и повече енергия през деня.