Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На какво може да се дължи блокирането на челюстта?

13 юли 2023, 15:33 часа

Когато челюстта ви блокира, това обикновено е свързано със състояние, наречено разстройство или дисфункция на темпоромандибуларната става (ТМС). Темпоромандибуларните стави са разположени от двете страни на главата ви и свързват челюстната кост (долната челюст) с черепа. Те ви позволяват да движите челюстта си плавно, улеснявайки действия като говорене, дъвчене и прозяване.

Ако челюстта ви блокира, това означава, че ставата не функционира правилно, което води до временно ограничаване на движението. Това може да се случи поради няколко причини:

Мускулен спазъм

Мускулите, отговорни за движението на челюстта, понякога могат да изпаднат в спазъм, което води до блокиране на челюстта в отворено или затворено положение.

Изместване на диска

В рамките на ВЧД има малък диск, който действа като възглавница между костите. Ако този диск е неправилно подреден или изместен, той може да възпрепятства плавното движение на челюстта и да доведе до блокиране.

Какво означава, когато ви заболи челюстта?

Наранявания или травми

Пряк удар или нараняване в областта на челюстта може да доведе до проблеми с ВЧД, включително блокиране на челюстта.

Артрит

Различни форми на артрит, като ревматоиден артрит или остеоартрит, могат да засегнат ВЧД и да доведат до блокиране.

Стрес и скърцане със зъби

Постоянният стрес и прекомерното скърцане със зъби или стискане на зъби (бруксизъм) могат да натоварят ВЧД и да доведат до блокиране на челюстта.

Симптомите на блокирана челюст могат да варират от лек дискомфорт до силна болка и могат да бъдат придружени от щракащи или пукащи звуци, главоболие, болка в лицето или трудности при отваряне и затваряне на устата.

Щракане на челюстта: 6 начина да се справите с това у дома

Ако изпитвате блокиране на челюстта, е препоръчително да се консултирате с медицински специалист, например зъболекар или специалист по орална и лицево-челюстна хирургия. Те могат да оценят симптомите ви, да извършат физически преглед и да препоръчат подходящи възможности за лечение. Лечението може да включва мерки за самопомощ, като например поставяне на топли или студени компреси, избягване на твърди или дъвчащи храни, практикуване на техники за релаксация или носене на зъбна шина или протектор за уста. При по-тежки случаи може да се препоръчат медикаменти, физиотерапия или дори операция.

Струва си да се отбележи, че предоставената тук информация не замества професионален медицински съвет, диагноза или лечение. Ако имате блокиране на челюстта или свързани с това симптоми, е необходимо да се консултирате с медицински специалист за точна диагноза и подходящи грижи.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес