Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Митове и факти за коронавируса

26 февруари 2020, 11:54 часа

С разпространението на коронавируса нараства и обема на информация, свързана с него. Как да разберем каква част от нея е истина и коя мит? Ето някои от най-честите митове и факти, свързани с инфекцията, предоставени от Световната здравна организация (СЗО).

МИТ: Може ли новият коронавирус (2019-nCov)да се предава чрез ухапване от комари?

ФАКТ: Новият коронавирус НЕ СЕ ПРЕДАВА  чрез ухапване от комари. Той е респираторен  вирус, предаващ се по въздушно-капков път, например при кашлица или кихане. В момента липсва информация за предаване чрез ухапване от комари. За да се защитите от инфекцията е необходимо да стоите далече от кашлящи хора и такива с повишена температура, а така също да се спазват правила за хигиена на ръцете, както и респираторна хигиена. 

МИТ: Детската урина е средство за профилактика на новата коронавирусна инфекция (2019-nCoV)

ФАКТ: Детската урина не е средство за профилактика на новата вирусна инфекция (2019-nCoV)Урината не убива вируси или бактерии. Урината може да съдържа вирусен или бактериален материал в малки количества. Миенето на ръцете или бърсането на повърхности с детска урина няма да защити от новия коронавирус. Трябва регулярно да се обработват ръцете със средство, съдържащо спирт или да се мият с вода и сапун. За обработването на повърхностите използвате обикновени битови дезинфекциращи средства. 

МИТ: Новият коронавирус може да бъде унищожен, ако се сме навън в студено и снежно време. 

ФАКТ: Пребиваването в студено и снежно време НЯМА ДА ПОМОГНЕ да се унищожи новият коронавирус (2019-nCoV)Температурата на тялото на здравия човек е от 36,5° до 37°С независимо от температурата на околната среда или времето. Затова няма основания да се смята, че пребиваването навън в студено време ще помогне в борбата  с новата инфекция. 

МИТ: Приемът на кокаин помага за защита от коронавируса (2019-nCoV)

ФАКТ: Приемът на кокаин НЕ ПОМАГА за защита от коронавируса (2019-nCoV) и може да бъде опасен за здравето. 

МИТ: Новият коронавирус (2019-nCov) може да се предава чрез предмети, като монети или банкноти. 

ФАКТ: Рискът от заразяване с новия коронавирус след допир към предмети, вкл. монети и банкнотите много нисък. Вирусът запазва жизнеспособността си на повърхностите в продължение на няколко часа. При съблюдаване на хигиена рискът е малък.

МИТ: При кашлица и кихане новият коронавирус (2019-nCoV) може да се разпространи на разстояние от 8 м.

ФАКТ: Капките, отделени при кашляне и кихане се разпространяват от болния на не повече от 1 метър.

МИТ: Новият коронавирус (2019-nCov) може да се разнася във въздуха на големи разстояния.

ФАКТ: Коронавирусите НЕ МОГАТ да се разнасят на големи разстояния. Заради голямата маса на капките, отделяни от инфектирания при кашляне и кихане те не могат да преодоляват големи разстояния във въздуха. Заразяването може да стане при допир до очите, устата или носа след контакт с ръце с инфектирана повърхност.

Вярно ли е, че сешоарите за ръце могат да унищожат вируса на  2019-nCoV?

Не. Сешоарите за ръце не убиват вируса на 2019-nCoV. Може ли повторно да се използват маските от типа N95?

Може ли маските за лице да се перат или да се стерилизират с антисептик за ръце?

Не, повторното използване на маските за лице, включително медицинските и плисираните (плоски) и тези от вида N95 не се допуска. След използване на маската не трябва да я пипате по външната ѝ част, както и да измиете ръцете си.

Вярно ли е, че ултравиолетовите лампи унищожават коронавируса? 

Тези лампи не трябва да се ползват за стерилизиране на ръце или други участъци от кожата, това може да е опасно.

Вярно ли е, че обработването на повърхността на тялото с етанол или хлор може да унищожи вируса на  2019-nCoV?

Не, тези вещества няма да унищожат вируса, ако вече е проникнал в организма. Те могат да навредят на лигавите. 

Безопасно ли е да се получават пратки от Китай?

Да, безопасно е. Коронавирусите не съхраняват дълго време жизнеспособността си върху предмети, като пликове или пощенски пратки.

Може ли да се заразим с вируса на  2019-nCoV от домашни животни?

До момента няма никакви доказателства за това, че домашните животни, като кучета или котки може да бъдат преносители на вируса на 2019-nCoV. Все пак след контакт с тях измийте ръцете си. 

Защитават ли от вируса на  2019-nCoV ваксините срещу пневмония?

Ваксините срещу пневмония, като пневмококовата и тази срещу Haemophilus influenzae тип В (Hib-ваксина) не защитават от новия коронавирус. Вирусът на  2019-nCoV се различава от всички останали и за него трябва отделна ваксина. В момента учените се опитват да разработят ваксина срещу вируса на  2019-nCoV 

Може ли редовното промиване на носа със солен разтвор да защити от заразяване с вируса на  2019-nCoV?

Не, няма научни данни за това, че редовното промиване на носа със солен разтвор защитава от новата коронавирусна инфекция. Според някои данни, редовното промиване на носа със солен разтвор може да ускори оздравяването при обикновена простуда. 

Защитава ли чесънът от новия вирус на  2019-nCoV?

Чесънът е полезен за здравето продукт с определени противомикробни свойства, но няма никакви потвърждения на ефективността за употребата на чесън като средство за профилактика от заразяване с новия коронавирус. 

Защитава ли втриването на сусамено масло в кожата от заразяване с новия коронавирус?

Не.

Истина ли е, че само възрастните хора могат да се заразят?

С вируса на  2019-nCoV може да се заразят хора от всякаква възраст. 

Ефективни ли са антибиотиците за профилактика и лечение на вируса на  2019-nCoV?

Не, антибиотиците не действат срещу вируси, те помагат само при бактериални инфекции. В същото време на пациентите, хоспитализирани с вируса на 2019-nCoV могат да бъдат назначени антибиотици за съпътстващи бактериални инфекции.

Има ли лекарствени средства, предназначени за профилактика или лечение на вируса на  2019-nCoV?

До момента няма такива.

Вижте актуалната информация за динамиката на ситуацията по света и у нас, свързана с разпространението на инфекцията в ТАЗИ СТАТИЯ

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес