Може да ви се струва, че една чаша вино на вечеря или едно питие след тежък ден е твърде малка доза алкохол, за да бъде вредна. За съжаление, повечето хора вярват, че консумацията на алкохол в малки количества не води до пристрастяване и няма никакви последици за здравето.
Нищо не може да бъде по-далеч от истината, тъй като организмът на всеки човек реагира по различен начин на психоактивните вещества, а предоставените по-долу симптоми са ясен знак, че тялото не може да се справи с приетото количество алкохол.
Алкохолът влияе върху поведението и външния вид
Алкохолът е психоактивно вещество, което оказва пряко въздействие върху функционирането на нервната система. Той забавя нейното функциониране, което впоследствие води до промени в поведението, намалена концентрация, нарушения на паметта и дори повишено агресивно поведение.
Сив цвят на лицето и бръчки
При редовна консумация на алкохол, дори и в малки количества, най-бързо реагира кожата на лицето, която става сива и матова. Алкохолът води до прекомерна загуба на вода от организма, а дехидратираната кожа е склонна към обезцветяване и изсушаване. Характерен симптом е увисването на горните клепачи и повече бръчки по лицето. Поради разширяването на кръвоносните съдове може да се появи подпухналост, особено около очите.
Загубата на вода чрез прекомерна консумация на алкохол също причинява сухота на лигавиците: появява се сухота в устата, но и очните ябълки изсъхват. Очите стават податливи на дразнене, а разширяването на кръвоносните съдове предизвиква задръствания.
Повишаване на телесното тегло при същата диета
Не е необходимо да се консумира голямо количество алкохол, за да се наблюдава увеличаване на теглото, тъй като калорийното съдържание на различните алкохоли е както следва: бутилка от 0,5 литра светла бира - 250 калории, чаша сладко вино - 200 калории, чаша водка - 110 калории, чаша уиски (100 мл) - 240 калории.
Така че само изпиването на каквито и да е две порции алкохол на ден е достатъчно, за да приемете почти половин допълнителни калории.
Лекар: Не яжте тези храни, когато пиете алкохол
Влошаване на състоянието на зъбите
За любителите на виното тревожен симптом са петната по зъбите, които са показателни за консумацията на твърде много червено вино. Бялото вино съдържа големи количества ябълчена, млечна и лимонена киселина, които водят до увреждане на емайла, поради което зъбите могат да пожълтеят и да бъдат свръхчувствителни към температурата на консумираната храна.
Проблеми в тоалетната
Алкохолът влияе неблагоприятно върху бактериалната флора на храносмилателната система, което води до стомашни проблеми. Ако внезапно развиете болки в корема или имате диария без конкретна причина, това може да означава, че количеството консумиран алкохол е достатъчно голямо, за да предизвика стомашно-чревно разстройство.
Изпражненията, които трудно се отмиват в тоалетната, също трябва да будят безпокойство, тъй като са показателни за нарушена чернодробна функция.
По-чести инфекции независимо от сезона
Честите инфекции, независимо от сезона, са тревожен знак. Хората, които редовно консумират алкохол, са по-изложени на вируси и бактерии, тъй като той влошава функционирането на имунната система. Проучванията показват, че той влияе отрицателно върху нивата на цитокините - протеини, които влияят върху растежа и стимулирането на клетките, участващи в имунния отговор на организма.
Лекар: Този алкохол разяжда черния дроб след няколко глътки
Пропусната работна среща, изгубени предмети
Ако проблемите с паметта, неспособността за съсредоточаване или нарушената концентрация зачестяват, това е ясен сигнал да преразгледате количеството консумиран алкохол. Алкохолните напитки увреждат нервните клетки, като по този начин намаляват когнитивните способности. Засилените проблеми с ученето или запомнянето на нова информация също могат да бъдат резултат от прекомерното пиене.
Понижено настроение и по-лошо благосъстояние
Алкохолът, както всяко психоактивно вещество, стимулира нервната система, като поставя пиещия в състояние на релаксация и удовлетворение. Ако нивото на алкохол в организма намалее, ефектът е обратен - налице е депресия и по-лошо настроение. Именно поради тази причина човек отново посяга към алкохола, за да възстанови доброто си настроение, което опасно води до пристрастяване.
Проблеми със съня и чувство на умора
Алкохолът несъмнено ускорява самия процес на заспиване, но прави съня неспокоен и прекъснат. Консумацията му увеличава сърдечната честота и намалява способността на организма да се възстановява. След консумация на алкохол дишането става повърхностно, така че организмът - дори след добър сън - е хипоксичен и отслабен, което води до слабост на следващия ден.