Диарията може да се определи като чести изхождания с променена, най-често водниста консистенция. Това може да направи живота ви неприятен, особено ако сте далеч от дома. Още по-лошо е, че може да доведе до отслабване на организма и дори до крайна дехидратация, което е сериозен риск за здравето. Откъде идва диарията?
Тя може да бъде един от симптомите на много заболявания, включително хипертиреоидизъм, колит или болест на Крон. По-често обаче тя съпътства хранително отравяне, може да е резултат от бактериална или вирусна инфекция или да е алергична реакция. Понякога е в резултат на промяна в диетата, стреса и прекомерна консумация на алкохол. Среща се и диария след прием на антибиотици.
Затова е важно да се постави точна и правилна диагноза. Първото нещо, което трябва да направим е да се уверим, че тялото е правилно хидратирано и че водно-електролитният баланс е възстановен.
Болки в корема? Лекар каза как да разберете дали е хранително натравяне
Какво трябва да примемаме по време на диария?
На първо място е препоръчително да се разчита на преварена или негазирана минерална вода. Допустимо е и пиенето на слаб чай без никакви добавки. Количеството също е от ключово значение.
По време на диария трябва да увеличим количеството течности до поне два литра.
Хидратацията по време на диария също трябва да се планира по подходящ начин. Необходимо е да се попълват течностите след всяко посещение на тоалетната. Освен това тя трябва да бъде включена между лесно смилаеми хранения.
Най-добре за организма се отразява пиенето на течности един час преди хранене и един час след напускане на масата. Старайте се да не консумирате вода в големи количества. Препоръчва се да се пие по половин чаша наведнъж на малки глътки.
Храните, които могат да предизвикат диария
Билкови средства за защита
Сред домашните средства за борба с диарията водещи са билковите настойки. Те не са трудни за приготвяне и имат много ценни свойства, които могат да помогнат да се справите с досадния проблем. Чаят от мента ще успокои стомаха и ще намали коремните болки, които често съпътстват диарията.
Лайката и невенът, които имат антисептично и противовъзпалително действие, също си струва да бъдат използвани. Градинският чай, кориандърът и копърът също са много полезни.
Традиционните методи ще се превърнат в отлично допълнение към медикаментозната терапия, но в този случай трябва да се направи консултация със специалист, за да се гарантира, че те не си пречат взаимно.
Оризова вода при диария
В случай на стомашно разстройство често се препоръчва да се консумира оризова каша, приготвена от бялата разновидност на зърната. Оризовата вода също има успокояващ ефект върху раздразнената храносмилателна система и в същото време ще осигури допълнителна дажба течност при подобен пристъп.
Митове за стомаха или какво да избягваме по време на диария?
Един от най-разпространените патенти за стомашни проблеми е консумацията на много солен бульон или газирани напитки. Меко казано, те не са най-добрият избор.
Съставът на такива специфики може допълнително да раздразни храносмилателната система и дори да влоши диарията. Кафето, плодовите и зеленчуковите сокове, силният чай и алкохолът също трябва да се избягват.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.