Може би сте чували много неща за въздействието на месото върху здравето и околната среда през последните години. Тази статия очертава хранителните ползи и рискове от консумацията на червено и преработено месо и описва въздействието на тези храни върху околната среда. Ще откриете и някои полезни съвети, които да ви помогнат да успеете, ако възнамерявате да ядете по-малко месо, особено червеното и преработеното месо.
Какво се случва с кръвната захар, когато ядете колбаси
Каква е разликата между червено, бяло и преработено месо
Лесен начин да различите червеното месо от другите е като погледнете цвета му, когато е сурово и прясно. Червеното месо е червено на цвят преди готвене. Включва различни разфасовки от говеждо, телешко, свинско, агнешко, овнешко, конско и козе месо, както и кайма и бургери от тях. Бялото месо се отнася главно за различни видове домашни птици, като пиле, патица или пуйка, както и други меса със светъл цвят, като заешко.
Обработените меса са тези, които са претърпели допълнителна обработка от пресния си вид, най-често за подобряване на консервацията. Те включват осолени, сушени, ферментирали или пушени месни продукти като бекон, пушена шунка и пеперони, колбаси, консервирано говеждо месо, сушено говеждо месо, както и консервирано месо и заготовки и сосове на месна основа. Обработените меса често съдържат свинско или говеждо месо, но могат да бъдат направени и от меса, които не идват от източници на червено месо, като например пилешки колбаси или филийки пуешко.
Вредно ли е месото за вашето здраве
Когато става дума за въпроса „вредно ли е месото?“ – видът и количеството месо, което ядем, както и колко често го ядем играят ключова роля в отговора. Както при всяка храна или специфично хранително вещество, ефектите, които имат върху нашето здраве, не могат да бъдат изолирани от цялостната ни диета и начин на живот.
Месото в неговата непреработена форма е източник на висококачествен протеин и осигурява много витамини и минерали във форми, които тялото ни може лесно да смила и абсорбира, което може да помогне за лесното постигане на различни препоръчани хранителни цели. Най-вече месото е с високо съдържание на витамини от група В, а цинкът и особено червеното месо са добър източник на добре абсорбирано желязо (хем желязо), витамин В12 и селен, които са някои хранителни вещества, които могат да липсват или да бъдат в недостатъчни количества при непланиран вегетариански или вегански прием диети. Месото също така съдържа различни видове и количества мазнини, които варират в зависимост от животинския вид, възрастта, пола, породата и храната и разфасовката на месото. Съдържанието на мазнини в месото е отчасти отговорно за неговата по-висока калорична стойност, но от друга страна го прави източник на мастноразтворими витамини като витамин А. Червеното месо обикновено е с по-високо съдържание на наситени мазнини от домашните птици2, но премахването на видимата мазнина и избягването на добавянето на големи количествата мазнина (като масло, свинска мас или олио) при готвене могат да помогнат за намаляването му.
Как можем да постигнем правилния баланс на консумацията на месо в нашата диета
Като цяло диетичните модели, които насърчават висока консумация на пресни, сезонни и местни растителни храни и включват само малък прием на месо и млечни продукти - като средиземноморската и новата скандинавска диета - са свързани с повишени ползи за здравето. Забележително е, че средиземноморската диета изглежда има защитен ефект срещу рак, когнитивни и сърдечно-съдови заболявания, както и затлъстяване и диабет тип 2.
Тази диета се основава на висок прием на растителни храни (като плодове, зеленчуци, ядки, зърнени храни и варива) и зехтин, умерен прием на риба и птиче месо и нисък прием на млечни продукти (главно кисело мляко и сирене), червено и преработено месо и сладкиши. По подобен начин скандинавската диета, която насърчава редовната консумация на местни плодове и зеленчуци (особено горски плодове, зеле, кореноплодни и бобови растения), местна риба (като херинга, скумрия и сьомга), бобови растения и пълнозърнести зърнени храни (ечемик, овес и ръж) се свързва с по-нисък риск от сърдечно-съдови заболявания и диабет. Тези диетични модели обаче не са статуквото в Европа, където месото все още е основният източник на протеини в диетата.
Повечето европейски диетични насоки препоръчват ограничаване на количеството червено и преработено месо в диетата и редуване на различни източници на протеини, включително риба, птиче/постно месо без видима мазнина, яйца и растителни протеини като бобови растения/варива или тофу. Конкретните съвети относно количеството червено месо, което хората трябва да ядат редовно, варират в различните страни, като повечето определят препоръчителен максимален прием от 500 g червено месо на седмица. В перспектива две тънки филийки шунка са около 40-50 g.
Лекар разкри какво се случва с паметта, когато ядете колбаси
В случай на преработено месо (като колбаси, колбаси и бекон), повечето страни насърчават да се яде малко, ако изобщо има, но някои (като Полша, Швеция, Обединеното кралство и Норвегия) дават комбиниран седмичен лимит за прием на червено и преработено месо без да се прави разлика между двете. В сравнение с месото в естествената му форма, преработените меса често са с високо съдържание на сол, енергия, наситени мазнини, холестерол и други съединения, образувани по време на обработката, които могат да навредят на здравето, ако се консумират в излишък.