Сорбитол и изкуствени подсладители
Това, че дадена храна или напитка е без захар, не означава, че е по-здравословна от останалите – вероятно е точно обратното. Сладките и лакомствата, които съдържат съставка, наречена сорбитол, захарен алкохол, са опасни за стомаха: тялото ни ги усвоява бавно, което може да причини диария, повишено образуване на газове и подуване на корема. Според лекарите е по-добре да хапнете чаена лъжичка захар, отколкото сладко със сорбитол или подобен заместител.
Газирани напитки
Повечето от тях са буквално пренаситени със сладост и дори една чаша може да предизвика истински инсулинов пик. Но газираните сладки напитки също са вредни за здравето на стомаха и червата: въглеродният диоксид дразни лигавицата, а това води до стомашно-чревно разстройство с оригване и рефлукс.
Плодови сокове
Соковете, дори и прясно изцедени, не са важна алтернатива на газираните напитки. Те са с много високо съдържание на захар и без фибри, което не само помага да се контролира скоростта на усвояване на захарта в кръвта, но също така е необходимо за здравето на червата. Вместо сокове, яжте пресни плодове и зеленчуци – много по-здравословни са.
Най-полезните храни за стомаха
Кафе напитки
Трябва да избягвате кафето, ако имате киселинен рефлукс. Но дори ако храносмилането ви е наред, въздържайте се от пиене на подсладени напитки с кафе: те са пренаситени със захар и могат да се конкурират с мазнината по отношение на калориите.
Червено месо
Червеното месо носи висок риск от рак на дебелото черво. Яжте червено месо не повече от два пъти седмично и не забравяйте да го „балансирате“ с порция зеленчуци.
Дълбоко пържени ястия
Колкото по-пържена е храната като картофи, пиле или дори риба - толкова повече усилия трябва на организма, за да я смила.
Избягвайте тези храни при проблеми със стомаха!
Продукти с ниско съдържание на мазнини
Колкото по-малко мазнини, толкова по-добре? Без значение какви. Ако не получаваме достатъчно здравословни мазнини – от млечни продукти, здравословни меса и риба, ядки, семена и растителни масла – толкова по-вероятно е да ги получим от храни с високо съдържание на захар или нездравословни мазнини.
Боб и ядки
Ядките са необходими за здравето на сърцето ни, а бобът е източник на ценни фибри, необходими за функционирането на червата. Но прекомерната консумация на тези продукти води до прекомерно образуване на газове, което може да повлияе неблагоприятно на здравето на стомашно-чревния тракт.
Ябълки
Друг много полезен продукт, с който все пак е важно да знаете мярката. Първо, ябълките трябва да се ядат строго след хранене, в никакъв случай на празен стомах: киселината, която е в изобилие в тези плодове, може да разяде лигавицата. И, второ, фруктозата, която също е богата на ябълки, допринася за подуване на корема - не е най-приятното усещане!