Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво трябва да знаете за заседналия начин на живот

20 септември 2023, 09:51 часа

В днешно време сме по-неактивни от всякога и водим все по-заседнал начин на живот. Съвременните технологии без съмнение направиха живота ни по-лесен, но удобството може да има пагубни последици за нашето здраве и благосъстояние.

 71% - това е увеличението на смъртността при човек със заседнал начин на живот. Неактивността буквално ни убива по-бързо. Но защо? И какво точно се случва, за да създаде неблагоприятни резултати за здравето.

Защо заседналият начин на живот е толкова вреден за нас

Първо, изгаряте по-малко калории, отколкото трябва. Това може да ви даде излишък и да ви направи по-вероятно да наддадете на тегло и да затлъстеете.

След това мускулите ви могат да загубят своя тонус и издръжливост. Това означава, че тялото ви е по-слабо като цяло.

Чувствате се тъжни и депресирани? Прегледайте храната си

Сега нека поговорим за костите. Те също могат да станат по-слаби. Може да загубите минерално съдържание, което ви излага на риск от заболяване като остеопороза.

В допълнение, други системи също са засегнати. Може да забележите проблеми с имунната си система, по-лошо кръвообращение, хормони и други.

Като цяло, заседналият начин на живот е свързан с повишена вероятност да получите:

  • Сърдечно заболяване
  • Затлъстяване
  • Високо кръвно налягане
  • Остеопороза
  • Висок холестерол
  • Метаболитни заболявания
  • Рак
  • Диабет

Дори ако правите 4-7 часа умерено интензивни тренировки седмично, ако седите между 5-6 часа на ден, смъртността ви може да се увеличи с 50%. Това означава, че това, което е важно, е не само подобряването на физическата активност като цяло, но и намаляването на времето, прекарано в заседнало състояние.

Психичното здраве

Очевидно заседналият начин на живот има лоши здравословни резултати за физическото ни благосъстояние, но какво да кажем за умовете ни? Е, бездействието може да повлияе и на психичното ви здраве. Твърде дългото седене може да доведе до:

  • Повишена тревожност
  • Депресия
  • Други разстройства на настроението

Това се дължи на два фактора. Първият е, че когато сме неактивни, телата ни произвеждат по-малко от онези химикали, които ни помагат да се чувстваме добре и да регулираме нашите тела и емоции. Второто е, че когато не спортуваме, умовете ни се забиват в тази заседнала рутина. Често виждаме едни и същи гледки ден след ден, оставяйки ни без блясък и депресирани.

Защо предразсъдъците пречат на лекарите да лекуват ефективно затлъстяването?

  • Какво да правим по въпроса

Ако сте на възраст 5-17 години:

60 минути на ден умерена до интензивна активност. Това трябва да включва дейност за укрепване на мускулите и костите три пъти седмично.

Ако сте на възраст между 18-64 години:

150 минути умерена до интензивна активност на седмица или алтернативно 75 минути интензивна активност. Правете упражнения за укрепване на мускулите поне два дни в седмицата.

Ако сте на възраст над 65 години:

Прилагат се същите препоръки като за другите възрастни. Ако забележите проблеми с баланса, броят на дейностите, насочени към това, също трябва да се увеличи.

Топ 3 раздвижващи дейности, които да опитате

1. Танцова почивка

Седенето през цялото време е скучно. Прави мускулите ни сковани и ума ни в застой. Разбъркайте малко деня си с бърза почивка за танци.

2. Разходка из офиса

Може да не е най-вълнуващият маршрут, по който някога ще отидете, но ще ви поддържа здрави. На всеки около 30 минути се уверете, че сте измъкнали дупето си от стола и се раздвижете. Можете дори да го използвате като добро извинение да разговаряте с някои от колегите си и да подобрите уменията си за работа в екип. Като алтернатива, ако това не е вашият стил, защо не опитате малко йога на стол.

3. Бърза рутина

Имате ли малко повече време? Тогава защо не изградите някои бързи рутинни тренировки в деня си. Може да бъде толкова просто, колкото бягане на място за 5 минути до бърза HIIT рутина.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес