Макар и в България да няма чести заметресения, които да унищожават градове и да разцепват земята, както се е случвало в по-западни страни, да знаете какво трябва да направите никога не е излишно. Представете си следното: занимавате се с ежедневните си дела, работите в офиса, пътувате до магазина или се разхождате в квартала си, и изведнъж земята под вас започва да се движи. След първоначалната изненада осъзнавате, че сте в земетресение.
Какво трябва да направите?
АКО СЕ НАМИРАТЕ В ДОМ ИЛИ СГРАДА ПО ВРЕМЕ НА ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ
Ако усетите земетресение, устойте на желанието да избягате навън. Прозорците могат да се счупят на улицата долу, а външната зидария също може да падне. Това означава, че има по-голям шанс да пострадате, ако сте близо до сграда по време на земетресение, отколкото ако сте в нея. Останете на място.
Земетресение на остров Лесбос бе усетено в Кърджали
КАКВО ДА ПРАВИТЕ ПО ВРЕМЕ НА ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ, АКО СТЕ НАВЪН?
В такъв случай се отдалечете от дървета и електропроводи (и двете могат да паднат), както и от сгради (които вероятно няма да паднат, но могат да хвърлят отломки върху вас). Ако можете да се укриете на място, направете го.
АКО СТЕ В КОЛАТА СИ ИЛИ ШОФИРАТЕ И ВИ СПОЛЕТИ ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ?
Отбийте встрани от пътя, спрете и натиснете ръчната спирачка. Избягвайте надлези, мостове, електропроводи, знаци и други опасности. Останете в автомобила, докато трусът спре, след което продължете внимателно, като избягвате паднали отломки, напукани участъци от пътя и аварийни автомобили.
Земетресение у нас, усетено е в три града
ЗАЩИТА ПО ВРЕМЕ НА ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ: ПАДНИ, ПОКРИЙ СЕ И СЕ ДРЪЖ
Най-добрият начин да се предпазите на място е да паднете, да се прикриете и да се държите. Когато земетресението започне, паднете на пода възможно най-скоро (лесно е да паднете и да се нараните, ако се опитате да бягате, докато сградата се движи). Ако наблизо има маса или друга форма на укритие, придвижете се бързо (пълзенето върши работа), за да се скриете под нея. Накрая приклекнете в позиция, като с едната си ръка сте обхванали врата и главата си, а с другата се държите за крака на масата.
Какво да правим при земетресение? Съвети на БАН и МВР
КАКВО ДА НЕ ПРАВИТЕ ПРИ ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ?
Съществува много дезинформация и е разбираемо да сте объркани. Сега, когато знаете какво да правите, се уверете, че знаете и какво да НЕ правите: Не бягайте навън, не стойте под касата на вратата. Скрийте се под маса. В съвременните къщи и сгради вратите не са по-безопасни и не ви предпазват от летящи или падащи предмети. Не провеждайте телефонни разговори. Пишете текстови съобщения. След преживяно силно земетресение е естествено да искате да се свържете с приятелите и семейството си. Текстът ще има по-голям шанс да се свърже с хората, отколкото телефонното обаждане, при което е по-вероятно да има претоварване на мрежата. А ако нямате електричество, ще искате да запазите батерията на телефона си за времето, когато най-много се нуждаете от нея.