Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да направим първо при силно сърцебиене?

27 май 2024, 18:44 часа

През целия ни живот сърцето работи неуморно, забавя или забързва своя ритъм, но никога не спира да почива. Грижата за сърцето е живот, а здравето на сърцето – дълголетие. Редица фактори, заболявания, емоционални състояния и други причини могат да доведат до неравномерен ритъм на сърцето или до забързан такъв, познати като сърцебиене. 

То може да се дължи както на несъществени причини като вълнение от среща с любимия например или страх, изпитван пред кабинета на зъболекаря, да е напълно очаквано – по време на тренировка в залата или крос в парка, гняв и други емоции, така и на заболявания, част от които сериозни и животозастрашаващи.

Няма смисъл да напомняме, че инфарктът може да прекърши живот, нали? Как обаче да реагираме, какво да направим първо при сърцебиене, за да укротим ритъма и за да сме напълно уверени, че сърцебиенето ни не се дължи на заболяване, изискващо спешна лекарска намеса?

Какви са признаците на сърцебиене (палпитации)?

Какво да направим при силно сърцебиене?

Преди да предприемете каквото и да било, опитайте се да останете спокойни. Паниката не е добър съветник. Още повече, че тя може да доведе до усложняване на ситуацията и до всички рискове, произтичащи от това.

Постарайте се да запишете час за преглед при специалист, за да изключите заболявания, засягащи директно сърцето, както и такива, в резултата на които пулсът се ускорява по причини, които не са свързани със сърдечно-съдова система, ако пристъпите на сърцебиене са системни. Проблемите с щитовидната жлеза например често водят до пристъпи на сърцебиене, но това няма как да бъде установено без лекарска консултация.

Лекарят ще назначи правилните изследвания след преглед за търсене на медицински състояния, които могат да причинят сърцебиене. Здравето и функционирането на сърцето могат да бъдат проверени с електрокардиограма, ехограф, както и с холтер, улавящ пристъпи на сърцебиене, които лекарят не може да хване в кабинета си, защото просто не се случват там.

В дългосрочен план може да се погрижите за сърцето и за намалите риска от сърцебиене  като ограничите приема на напитки и храни с кофеин. Кофеинът реално причинява сърцебиене дори при здрави хора. Ако виновниците за сърцебиенето не са свързани с дейността на сърцето, то следва да се определи причината. Това, естествено, че ще направи лекарят ви чрез преглед и изследвания.

Защо получаваме сърцебиене вечер - ето каква грешка правим

Възможно е паник атака да причини сърцебиене, което го прави напълно безобидно, така че не се притеснявайте напразно, преди да вие видял лекар. Първо наистина запазете спокойствие и след това определете имате ли и други симптоми. Опасните състояния, свързани със сърцебиене, имат и други симптоми, които подсказват, че ви е нужна спешна лекарска помощ.

Какво да направим при силно сърцебиене след това е резонен въпрос. Ако има други симптоми като изпотяване ,световъртеж, прилошаване, гадене или като цяло се чувствате зле, потърсете лекар. Макар да е възможно да са просто симптоми на паник атака е по-добре да вземете мерки вместо да излагате живота си на риск. Ако липсват други симптоми, може да последвате тези съвети:

  • Дишайте дълбоко, бавно, отпуснете се, релаксирайте.
  • Починете си, не се натоварвайте, спрете дейността, която извършвате.
  • Пийте вода. Ако сърцебиенето е породено от дехидратация, това може значително да помогне.
  • Помислете дали не сте започнали прием на нови медикаменти и ако е така, проверете листовката за странични действия.
  • Не пушете и не пийте напитки с кофеин и алкохол.
  • Свържете се с лекаря си, за да уговорите час за преглед с цел изключване на заболявания, водещи до сърцебиене. 

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес