Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви витамини е най-добре да пием през зимата и в сезона на грипа?

05 януари 2024, 19:28 часа

Броят на заболелите от грип и вируси стремглаво се повишава и сега е крайният момент да се погрижите за собствените си съпротивителни сили – имунната система, ако още не сте го направили. Със сигурност знаете, че витамин С е отличен помощник в това отношение и е първи и естествен отговор на въпроса какви витамини е най-добре да пием през зимата и в сезона на вирусите.

За ролята на витамин С се знае много – стимулира имунната система и следователно е ефективен помощник в борба срещу настинки и грипа, играе ключова роля за укрепване на костите, детоксикация на тялото, синтеза на колаген и поддържане на кожата и като цяло е първи избор сред зимните витамини. Има ли наистина витамини, които са „зимни“, или това е търговски трик?

Оказва се, че подборът на „зимни“ витамини не е случаен, че те наистина са ценни за здравето и подпомагат организма именно през студените дни и че списъкът им е дълъг и далеч не се изчерпва с познатия ни витамин С, който единствено обикновено включваме в дневния си режим, считайки че това е напълно достатъчна и пълноценна грижа за здравето ни през зимата. Други какви витамини е най-добре да пием през зимата и как ни помагат те?

Какви витамини е най-добре да пием през зимата, за да се предпазим от вирусите и не само?

1.       Витамин Д

Слънчевият витамин, които ни помага да съхраним позитивното си отношение към живота и ни предпазва от депресия, със сигурност ни липсва през зимата, когато дните са къси и мрачни. Витамин Д е важен обаче далеч не само защото ни прави по-усмихнати. Той участва в усвояването на калция и костите страдат при недостига му.

4 витамина за бърз растеж на косата

Учените откриват и че витамин Д е регулатор на имунната система, подпомага съществено правилното ѝ функциониране, като по този начин участва в предпазването от настинки и грип. Витамин D модулира вродените и адаптивни имунни отговори, а дефицитът е свързан, както с повишен автоимунитет – т.нар автоимунни заболявания, така и с повишена чувствителност към инфекции.

Оказва се, че витаминът е бил използван, макар това да се е случвало съвсем нецеленасочено, за лечение на инфекции като туберкулоза преди появата на ефективните антибиотици. Някога лечението е включвало излагане на слънчева светлина, за която се смятало, че директно убива туберкулозата. По-късно е осъзнато, че всъщност витамин Д, който се синтезирал при пациентите като следствие от това излагане на пряка слънчева светлина, влияел оздравително.

Недостигът на витамин Д увеличава риска от инфекции на горните дихателни пътища, а което е още по-интересно – недостигът увеличава риска от заразяване с грип и други инфекции, включително ХИВ.

Приемът на витамин Д през зимата води до значимо – с цели около 42% намаление на честота на грипни инфекции. Изберете го внимателно обаче, важно е да е качествен, за да е максимална ефективността от приема му.

Официалното и цялостно научно изследване по темата, даващо подробно обяснение на научен език защо витамин Д е дори по-важен от витамин С през зимата, може да откриете тук: 

Кои са страничните ефекти от приема на твърде много витамини?

2.       Витамини от група В

През зимата според специалистите следва да осигурите на тялото си и адекватен прием на витамини от група В и особено на В12. В идеалния случай ще откриете и приемате В комплекс, който участва в изграждането на имунитет, подобрява метаболизма и здравето на кожата, с което се явява и отговор на въпроса какви витамини е най-добре да пием през зимата и в сезона на грипа.

3.       Витамин Е

След като обсъдихме ролята на витамините С, В и Д за здравето, да си поговорим за красотата. Витамин Е играе съществена роля в това отношение, тъй като се грижи за кожата, страдаща не по-малко през зимата. Витамин Е е антиоксидант, който защитава клетъчните мембрани и поддържа кожата еластична и мека през зимния сезон, водещ до сухотата ѝ и липсата на жизненост. Приемът на витамин Е променя това и помага за съхраняване на красотата на кожата и младостта.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес