Бойлерите са уреди от така наречената бяла техника, чиято функция е да нагряват вода за битови нужди. Използват се в домакинства, където няма централно топлоподаване. Също така, дори и да има такова, могат да бъдат като помощно средство, при аварии и годишни профилактики.
В зависимост от това дали домакинството има нужда от постоянно загряване на водата, или такова се налага само в определени моменти, бойлерите се делят на два вида – обемни, при които постоянно има топла вода и проточни, които загряват водата, докато тя тече, а след като се спре кранчето – изстива. Някои проточни бойлери, които са с по-малък обем, се монтират към чешмата. Освен за мивка, проточните бойлери могат да бъдат за баня или комбинирани.
От своя страна обемните бойлери също се делят няколко вида – вертикални или хоризонтални (избират се в зависимост от това какъв е по-подходящо да бъде бойлерът, спрямо мястото, което му е определено в банята), неръждаеми и емайлирани (двата вида могат да бъдат във вертикален или хоризонтален вариант).
Обемните бойлери, наричани още стенни, тъй като се закачат на стената, са с много по-голяма вместимост от проточните – стигат до 200 литра, а мощността им до 4000 вата. Слагат се към тръбата за студена вода и разпределят вече затоплената вода до всички смесители.
Какви се особеностите на неръждаемите бойлери?
Те са предпочитани, особено в райони, където водата е агресивна и може да повреди уреда. Ако водата има киселинно съдържание, дори и да не е силно изразено, това няма да е добре за нагревателя.
Затова, ако водата е потенциално опасна за бойлера, неръждаемите бойлери са по-добър вариант от емайлираните. Разликата между двата вида е в материала, от който е водосъдържателят. При емайлираните е от емайл, а при неръждаемите – от неръждаема стомана. Ето и някои от плюсовете на неръждаемите бойлери.
- Имат по-добра устойчивост на корозия;
- Неръждаемата стомана, известна още като инокс, не става на петна;
- Този тип бойлери тежат по-малко от емайлираните;
- Гаранцията им е по-дълга.
Като минус можем да отчетем по-високата цена, но знаем, че често евтиното излиза скъпо, така че когато става дума за качество, е по-добре да не се пестят пари.
Какво е характерно за емайлираните бойлери?
Макар и в по-ниска степен, те също са защитени от корозия, именно за това служи емайлът. Той е нужен тогава, когато е използвана по-некачествена и неустойчива на вода стомана. Основният проблем идва, когато емайлът се напука, появят се пробойни и водосъдържателят вече не е предпазен от образуването на ръжда. За да се осигури по-дълъг живот на емайлираните бойлери, се слага магнезиев анод. Трябва обаче да се знае, че неговата изправност трае около три години, след това трябва да бъде заменен с нов. Затова и гаранцията на този тип бойлери е по-малка от тази на бойлерите от неръждаема стомана – около пет години. За сравнение, при другия тип е десет години. В заключение можем да кажем, че неръждаемите бойлери са по-надеждният вид.
Особености на проточните бойлери
Както вече споменахме, те са предназначени за директно и моментно загряване на водата. По-икономични са, защото водата се нагрява само докато тече. Те са идеалното решение като помощно средство при профилактики и аварии, както и за малки помещения, където не се изразходва голямо количество топла вода. Трябва обаче да се има предвид, че са с доста по-малък обем от стенните и температурата на водата не е чак толкова висока.
Проточните бойлери могат да бъдат и за баня, и за кухня.