Хипертонията, известна повече като „високо кръвно налягане“, се получава, когато има затруднения на циркулацията в кръвоносните съдове – а това предизвиква учестен сърдечен ритъм, което може да провокира усложнения като аритмия, инсулт, бъбречна недостатъчност и др.
В диетата за хипертония е важно да се даде предимство на консумацията на натурални, естествени и природни храни като пълнозърнести тестени изделия, зеленчуци и плодове, маслодайни семена, бобови култури и млечни продукти - защото те изобилстват с целулоза (фибри), с минерали като калций и калий, с антиоксиданти.
Ето какво ни съветва д-р Татяна Занин, диетолог.
В тази диета се препоръчва също така да се намали приема на индустриални храни, като газирани напитки, закуски от заведения за бързо хранене, консерви, бекон, червено месо, колбаси. Те може да повишат нивото на натрий в организма и улесняват формирането в артериите на мастни плаки, което неизбежно покачва кръвното налягане.
Стрес и високо кръвно налягане - каква е връзката?
Храни, от които да се пазим
Храните, които задължително да бъдат избягвани в диетата за хипертония, съдържат много наситени мазнини:
- млечни пълномаслени продукти;
- колбаси: наденица, шунка, суджук, мортадела, салам и бекон;
- консерви: риба тон, царевица, маслини, грах, палмови сърца, кисели краставички, сардини;
- готови сосове и подправки: соев сос, кетчуп, майовеза, люти сосове, дресинги за салати, горчица;
- мазни храни: пица, хамбургери, пакетирани бисквити, пържени продукти;
- тлъсто месо;
- алкохолни напитки;
- храни с високо ниво на захарно съдържание: сладкиши, торти, сладоледи;
- солено и сушено месо.
Особено се предпазвайте от следните млечни продукти, които имат висока степен на мазнини в съдържанието си; рисковете от тях твърде често не се осъзнават и биват лекомислено пренебрегвани:
- кашкавал, саламурено сирене, пармезан, чедър, проволон и швейцарско сирене, сметана, пълномаслени млека. Такива продукти благоприятстват наддаването на тегло и натрупването в артериите на мастни плаки. Това затруднява циркулацията на кръвта и покачва кръвното налягане.
В диетата за борба с хипертонията се препоръчва да се избягва добавянето на сол при приготвянето на храната, а тази съставка да се замени с ароматни билки и подправки, като чесън, лук, магданоз, къри, розмарин, куркума, босилек, риган.
Ето кой вирус протича винаги с високо кръвно налягане
Храни с предимство
Храните, които се ползват с предимство в диетата за хипертония, са богатите на целулоза, на минералите калций, магнезий, калий. Полезни са още здравословни мазнини и антиоксиданти от рода на:
- нискомаслени и неподсладени млечни продукти: обезмаслено и нискомаслено кисело и прясно мляко, обезмаслена извара;
- свежи плодове: грозде, мандарини, авокадо, ягоди, диня, банани, портокали, круши;
- пълнозърнести храни: кафяв ориз, овесени ядки, тестени изделия;
- зеленчуци: краставици, тикви, домати, лук, чесън, чушки, броколи, кресон, рукола, маруля, зеле, радичио (италианска цикория);
- бобови растения: боб, нахут, леща, лупина;
- нискомаслени белтъчни продукти: риба, тофу, пуешко, пилешко, яйца.
Руски учени откриха истинската причина за високо кръвно
Някои храни като зехтин, тиквено семе, бразилски орехи, ленено семе съдържат полезни мазнини с антиоксидантни и противовъзпалителни качества, които подобряват кръвообращението, помагат за смъкване и коригиране на високото кръвно налягане.
Има видове чай като джинджифилов, зелен чай, хибискус и валерианов с диуретични, антиоксидантни и релаксиращи свойства; те могат да се използват и за контролиране на хипертонията.
В допълнение към диетата е от съществено значение също да практикувате редовно физически дейности, като ходене, колоездене, танци поне три пъти седмично. Това ще ви предпази от затлъстяването и ще ви помогне за загуба на килограми и за подобряване на кръвообръщението - като по този начин помагате за контролиране на хипертонията.
Внимание! Статията е само за информация. Консултирайте се с лекар!