Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как действат противозачатъчните хапчета?

30 август 2022, 17:15 часа

Противозачатъчните хапчета са сред най-популярните методи за предпазване от бременност. Само в Съединените щати между 2015 г. и 2017 г. около 13,9 процента от жените са използвали противозачатъчни хапчета, които също се наричат ​​орални контрацептиви. Когато се използват правилно, противозачатъчните хапчета са 99,7 процента ефективни за предотвратяване на бременност.

Контрацептивни пластири: как действат и ефективни ли са?

Как работят?

Противозачатъчните хапчета са синтетични стероидни хормони, обикновено състоящи се или от един хормон, прогестин, или от два хормона, прогестин и естроген. Тези хормони потискат освобождаването на фоликулостимулиращия хормон (FSH) и лутеинизиращия хормон (LH) от хипофизната жлеза в женското тяло. FSH и LH обикновено предизвикват освобождаването на естроген от яйчниците, което от своя страна стимулира овулацията - освобождаването на зряла яйцеклетка от женския яйчник. Въпреки това, когато FSH и LH са потиснати, шансовете за овулация и следователно за оплождане от мъжки сперматозоиди са значително намалени. Хапчетата за контрол на раждаемостта, съдържащи само прогестин, също причиняват сгъстяване на слузта в шийката на матката, което прави по-трудно за сперматозоидите да достигнат яйцеклетката в случай, че настъпи овулация.

Въпреки че противозачатъчните хапчета обикновено се използват за предотвратяване на бременност, те могат да се използват и за облекчаване на симптомите, свързани с менструацията. Това е така, защото противозачатъчните хапчета също намаляват нивата на простагландини в тялото. Простагландините са вещества, които карат мускулите на матката да се свиват, предизвиквайки понякога интензивни и болезнени спазми.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

 

 

Мартина Лазаревич
Мартина Лазаревич Отговорен редактор
Новините днес