Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да отглеждаме киви и да се радваме на голяма реколта?

13 декември 2024, 13:39 часа

Отглеждането на лозя с киви не е толкова трудно при правилните условия, както ще разберете, като прочетете нататък. Настръхналите стъбла и листа изглеждат така, сякаш са изработени от кадифе, елегантните заострени листа във формата на сърце са наситено зелени, а дръжките на листата могат да бъдат ярко зачервени, особено на младите стъбла. Цветовете са скромни и бели, но имат много приятен аромат.

Този плод е бил известен като китайско цариградско грозде, защото идва от Азия. Напоследък се популяризира с термина плод киви, тъй като градинарите от Нова Зеландия положиха много работа в отглеждането на нови хибриди и се превърна във важна търговска култура там. Преди това е бил ботанически класифициран като Actinidia chinensis, но сега е известен като Actinidia deliciosa.

Лекар разкри как е правилно да се яде киви

Други видове Actinidia са популярни градински декоративни растения, особено добре познатата Actinidia Kolomikta, която има боядисани листа в розово и сребристо, но рядко има достойни плодове. Яйцевидните кафяви мъхести плодове на китайското цариградско грозде са с много високо съдържание на витамин С; макар и доста непривлекателна външно, когато се нарязва, вътрешната плът разкрива красиво оформен модел вътре.

Грижа за кивито

Плодът киви трябва да има нещо, за да се изкачи, тъй като неговите тънки увиващи се стъбла се извиват лесно около всяка налична опора, но не могат да се поддържат сами. Те трябва да имат пълна слънчева позиция, така че плодовете да узреят до най-големия си капацитет през есента, а добавената слънчева светлина също помага за узряването на дървото, така че да бъде предизвикано да цъфти. Почвата трябва да е добре дренирана и в търговската мрежа те често се засаждат на могили от пръст или дори на хребети като картофите, тъй като разбира се това гарантира, че корените никога не седят във вода, което е анатема за тези растения. Това е практика, която еднакво може да се използва от домашния градинар. PH на почвата не е много важен.

В идеалния случай мястото трябва да е без късни слани, въпреки че това, разбира се, не винаги е практично. Но трябва да им се обърне специално внимание през пролетта, когато се разлистят, тъй като въпреки че лозите са доста издръжливи през зимата, когато са в покой, те са силно податливи на повреди от късни слани, когато се разлистят и това ги връща към цял сезон. Ако нощите станат студени по това време, бъдете готови да ги защитите с градинарско руно, особено ако се отглеждат на открито, а не срещу стена.

Хората с тези заболявания не е добре да ядат киви

През зимата лозите могат да издържат на минус 7 или 8 градуса студове, всичко повече от това и могат да се повредят, така че ако условията станат много тежки, можете да изоставите основния ствол и стъблата с руно или подобен материал. Ако искате да покажете най-много любов на лозите си с киви, можете да направите това като предпазна мярка така или иначе в началото на зимата и това може да е добра практика, която все пак да използвате, ако живеете на север. Лозите, разбира се, ще се справят много добре в оранжерия или зимна градина с много надеждни култури. Трябва да се помни, че вътре в цветята определено ще е необходимо ръчно опрашване, защото няма да има насекоми, които да свършат работата вместо вас.

Опрашване и цъфтеж

Цветовете са бели, с форма на чаша или чинийка и се отварят в началото на лятото. Те имат приятен аромат и това без съмнение привлича земните пчели, медоносните пчели и летящите мухи, които ги опрашват. В по-малка степен могат да се опрашват и от вятъра. Ръчното опрашване може да подпомогне завързването на плодовете, а също и качеството на плодовете. Най-лесният начин да направите това е да вземете шепа мъжки цветя и да ги поръсите върху женските едно по едно. Мъжките цветя, използвани за тази цел, не трябва да са на повече от 2/3 дни, защото след това нямат полезен прашец [мъжкото растение отваря цветята си за продължителен период от време, за да компенсира това] Женските цветя са възприемчиви към прашец за една седмица или повече.

Ако изобщо не сте сигурни за дренажа, най-добре е да ги засадите на повдигната купчина пръст, за да сте сигурни, че корените никога не се намокрят твърде много. Растението трябва да бъде поставено на няколко сантиметра от опората си и под ъгъл към нея. Когато първите издънки израснат, те могат да бъдат прикрепени към опората. Тези растения почти винаги се доставят в контейнери, така че е лесно да се определи правилната дълбочина на засаждане, тъй като те трябва да са на същото ниво, като горната част на компоста е равна на околната почва. Поставете шепа кървави риби и кости под корените и ги вкарайте в самата почва, така че всъщност да не са в контакт със самите корени. Това е торът, който избират професионалните производители на тези плодове и осигурява всички първоначални хранителни вещества, необходими за установяване на лоза.

Науката доказва: Кивито може да намали признаците на депресия за четири дни

Лозите могат да се засаждат по всяко време на годината, но декември и януари са най-лошите месеци, освен ако нямате особено защитена зона или искате да засадите в оранжерия, в който случай няма да има значение. Лозята, засадени по време на вегетационния период, ще изискват много редовно поливане в продължение на няколко седмици след засаждането, за да сте сигурни, че се установяват добре. Те трябва да произвеждат много бърз растеж, така че трябва да сте сигурни, че растението има ресурсите да поддържа този растеж.

Цъфтеж

Растенията киви произвеждат отделни мъжки и женски цветя. Обичайно е да се засадят един мъжки за до 6 или 8 женски. Лозите трябва да са в доста близка близост за най-добри резултати. Всички мъжки сортове ще опрашват всички женски сортове; въпреки че женските сортове могат леко да варират във времето, в което цъфтят, мъжките имат доста дълъг сезон и почти винаги ще хванат женските. Самоторещите се сортове започват да излизат на пазара, като Соло, Солоисимо и Джени. Те са ценни, ако можете да си позволите място само за една лоза, но най-добрата реколта и най-доброто качество ще дойдат при отглеждане по традиционен начин с едно мъжко и женско растение.

Прибиране и съхранение на плодовете

Плодовете трябва да се оставят на лозата възможно най-дълго, защото няма да узреят естествено у нас, освен ако нямаме топла и продължителна есен. Начинът да заобиколите това е да оставите плодовете точно преди прогнозата за значителни студове и след това да берете плодовете.

Тези три сочни плода понижават холестерола, подпомагат храносмилането и отслабването

След успешно постигане на добра реколта от вашите лозя трябва да се обърне внимание на поддържането им в добро състояние. Тъй като плодовете няма да са напълно узрели, когато ги приберете, най-добрият начин на действие за малки количества е да узреят на слънчев перваз на прозореца. Упражнената ръка може да разбере кога плодът е узрял, тъй като „подава“ леко при лек натиск от палеца и показалеца.

По-големи количества плодове могат да се съхраняват в идеалния случай в хладилник и да се изнасят на слънчев перваз на прозореца за узряване, по няколко наведнъж. Плодовете могат също да се съхраняват на единични слоеве, в тави в хладен гараж или външна постройка. Плодовете издържат на ниски температури малко над нулата за оптимално съхранение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес