Възпалението на венците е често срещан проблем на устната кухина (заема второ място след кариеса). Повечето от нас са преживели подобно възпаление. Според СЗО, пародонтитът засяга 15-20% от световното население над 35-годишна възраст. Освен това, след 40 години 80% от хората се срещат с него на един или друг етап.
Често, както при кариеса, става въпрос за лоша хигиена на устната кухина. С напредването на гингивита венците се подуват, а след това възпалението се разпространява в дълбоките тъкани на пародонта, пародонталните джобове се отварят – това вече е пародонтит. Ако процесът не бъде спрян навреме, тогава зъбът просто пада.
Ето защо трябва навреме да се свържете със зъболекаря, а също и да знаете как да плакнете устата си, ако венците ви са възпалени.
Храните, които трябва да консумираме за здрави зъби
Как да предотвратим заболяване на венците?
Превенцията е най-доброто лечение. Ето защо при най-малкия признак на беда, трябва да посетите стоматолог. Като правило лекарят препоръчва:
● Извършвайте хигиенно почистване на зъбен камък поне два пъти годишно.
● Допълнете домашната хигиена с помощта на изплаквания. Те ще помогнат за премахване на бактериите от труднодостъпни места, където четката не може да достигне. Използването на препарат за изплакване повишава ефективността на хигиенната процедура 2-3 пъти, както и нейния превантивен ефект. В зависимост от състоянието на устната кухина, лекарят ще ви посъветва как да изплакнете устата си при възпаление на венците.
● Използвайте иригатор, за да изчистите плаката (както и потенциалния камък) от труднодостъпните места.
Вода за уста: Какво да търсите по рафтовете на магазините?
Вода за уста с иновативни комплекси и растителни екстракти също могат да помогнат при проблеми с венците.
Етеричните масла са се доказали добре, по-специално здравец, евкалипт, които имат мощен антисептичен ефект. Активните екстракти от морски зърнастец, червена боровинка, глог, лайка, градински чай също имат противовъзпалителен ефект и предотвратяват кървене.
Най-ефективно е да използвате разтвор на вода за уста при възпаление на венците веднага след хранене и да отделите поне минута за процедурата. След това трябва да се въздържате от ядене и пиене за 30 минути.
Трябва да се знае, обаче, че пълното и неконтролирано "изгаряне" на всички бактерии, както патогенни, така и приятелски, с вода за уста може да доведе до непредвидими последствия в бъдеще. Дисбактериозата е доста непредвидимо състояние на нашето тяло.
Кой е най-големия враг на белите зъби?
Какво може да причини заболяване на венците?
Използването на четка, която е прекалено твърда, е една от причините за проблеми. При кървене на венците трябва да използвате четка с меки косми. Важно е четката да се сменя на всеки 2-3 месеца, а при инфекциозно заболяване веднага след възстановяване.
Пушенето също е рисков фактор. Тютюневият катран провокира възпалителни процеси, засягащи цялата устна кухина.
При ядене на бисквити, чипс и др. има висок риск от надраскване на лигавиците. Освен това малките твърди трохи лесно попадат в джобовете на венците и предизвикват възпалителен процес.
Експертите препоръчват да откажете да използвате клечки за зъби, за да не надраскате по невнимание лигавицата. За да премахнете остатъците от храна след хранене, определено е по-добре да използвате конец за зъби.
Сутрин и вечер, докато си миете зъбите, масажирайте венците си – това е отлична превенция на техните заболявания!
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.