Има много причини за подуване на корема, но понякога това може да се дължи просто на храната, която ядете. Ако изпитвате дискомфорт и подуване, се замислете сериозно какво хапвате. Може да решите да замените храни като ябълки, млечни продукти или кръстоцветни зеленчуци с храни като банани, моркови и кисело мляко.
Ето някои храни, които са най-добри за подуване на корема.
Краставица
Хората използват краставици, за да намалят подпухналостта под очите си, можете да ги ядете, за да направите същото нещо за корема си. Зеленчукът съдържа кверцетин, флавоноиден антиоксидант, който помага за намаляване на подуването.
Доказано е, че краставиците инхибират активността на провъзпалителните ензими. Така че я нарежете и я хапвайте просто така или заменете подсладените напитки с чаша вода от краставици.
С тази напитка подутият корем ще остане в миналото
Аспержи
Аспержите са суперхрана против подуване на корема. Половин чаша съдържа около 63 грама вода, която може да ви хидратира и да отмие излишната вода, за да облекчи дискомфорта и подуването.
Също така аспержите съдържат пребиотици, които подпомагат растежа на „добрите“ бактерии. Това помага да се поддържа здравословен баланс в храносмилателната система, за да се предотвратят или намалят газовете.
Ориз
Ограничаването на нишестените зеленчуци като картофи и царевица е от ключово значение за здравословното хранене и намаляването на подуването. Единственото нишесте, което не предизвиква газове, е оризът.
Банани
Един средно голям банан съдържа 9% от препоръчителното дневно количество калий. Храните, богати на калий, предотвратяват задържането на вода, като регулират нивата на натрий в тялото ви и по този начин могат да намалят предизвиканото от солта подуване. Ето и някои други богати на калий храни: стафиди, сушени кайсии, картофи, спанак, портокали.
Папая
Папаинът (ензимът в папаята) помага за разграждането на протеините във стомашно-чревната система, което прави храносмилането по-лесно. Тропическите плодове също имат противовъзпалителни свойства и фибри, които поддържат силен храносмилателен тракт.
Ананас
Освен това тропическите плодове, като ананаса са предимно вода, която се бори с подуването, като поддържа тялото хидратирано. Бромелаинът, ензим, открит в ананасите, насърчава здравето на храносмилането, като помага за разграждането на протеините.
Кисело мляко с пробиотици
Пробиотиците, които са добрите бактерии в червата, помагат за регулиране на храносмилането и защитават цялостното здраве на храносмилателния тракт.
Така че хапвайте кисело мляко, което съдържа активни култури. Ако искате да добавите малко сладост, използвайте мед, конфитюр или гранола.
Семена от копър
Копърът прави чудеса с храносмилателния ви тракт. Семената имат съединение, което отпуска стомашно-чревните спазми, което позволява на газовете да преминават и облекчава подуването. Можете също така да дъвчете семената директно или да пиете чай от копър след хранене.
Как за нула време да се отървем от подутия корем
Джинджифил
Джинджифилът съдържа храносмилателния ензим зингибаин, който помага на храносмилателната система да разгражда протеините. Съединението потенциално помага на храната да се смила по-ефективно, като намалява подуването, газовете или запека.
Ако вече се чувствате подути, вероятно не искате да ядете повече, така че вместо това пийте домашен чай от джинджифил.
Чай от мента и лайка
Ако се чувствате подути след вечеря, пийте чаша горещ чай от мента или лайка. И двата вида отпускат стомашно-чревните мускули и помагат за разсейването на газовете, които карат корема да се подува.
Освен че подобрява храносмилането, лайката може също да успокори и отпусне, което може да помогне за облекчаване на всякакъв вид стомашен дискомфорт.
Канела
Канелата е подправка, която съдържа много антиоксиданти, които могат да ви помогнат да се отървете от излишните газове. Според изследване хората традиционно използват канела от хиляди години за лечение на храносмилателни проблеми като подуване на корема.
Ако промяната на вашата диета не свърши работа, свържете се с личния си лекар, за да установите каква е причината за подуването.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.