Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хрянът: ползи и вреда за тялото

27 ноември 2023, 13:33 часа

Укрепва имунната система, стимулира работата на вътрешните органи и системи на тялото, повишава потентността - това е непълен списък на полезните свойства на хряна.

Какви са бактерицидните му свойства?

Ензимът лизозим, съдържащ се в корена на растението, е естествено антимикробно вещество, така че хрянът е полезен за профилактика и лечение на инфекциозни заболявания.

Има добър диуретичен ефект

Сокът от пресни корени на хрян премахва излишната течност от тялото. В резултат на това е отлично средство в борбата с отоците и за предотвратяване на проблеми на пикочно-половата система.

5 основателни причини по-често да слагаме хрян на масата като лека закуска

Съдържа витамини и минерали

По съдържание на витамин С растението превъзхожда лимоните и портокалите, подпомага имунната система и е особено полезно през есенно-зимния период. Освен това е източник на витамини от група В и фолиева киселина. Съдържащият се в хряна магнезий има благоприятен ефект върху нервната система и работата на мускулите.

Хрянът е уникален продукт, който може да бъде от полза за цялото тяло, когато се консумира умерено. Има противовъзпалителен ефект при остри респираторни вирусни инфекции, има диуретичен ефект, съдържа голямо количество минерали, антиоксиданти, витамини от група В и, разбира се, фибри.

Коренът от хрян съдържа ензими, които стимулират храносмилането и спомагат за повишаване на киселинността на стомашния сок. Също така, поради своите холеретични свойства, хрянът има благоприятен ефект върху чревната функция и помага да се отървете от запек. Стимулира храносмилането и повишава киселинността на стомашния сок.

Внимание!

Въпреки полезните свойства на растението, не трябва да се злоупотребява с него. Хрянът не се препоръчва при заболявания на стомашно-чревния тракт, черния дроб и бъбреците, както и при склонни към алергични реакции.

В големи количества хрянът не е полезен дори за здрави хора. Може да предизвика дразнене на лигавицата на стомашно-чревния тракт.

Може също така да повиши кръвното налягане, а при външна употреба е възможно дразнене и дори изгаряне. Контактът с очите е опасен - внимавайте, ако сами правите подправка от хрян.

Хрянът е противопоказан при гастрит с повишена киселинност на стомашния сок, пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника, остри възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, черния дроб, бъбреците и сърдечни заболявания с тахикардия. Не се препоръчва за бременни и кърмещи жени.

Рецепти с хрян

Сос от хрян

съставки:

·         кисели ябълки - 2 бр.;

·         корен от хрян - 50 г;

·         чесън - 2-3 скилидки;

·         сол - 1 ч.л.;

·         9% оцет - 1 ч.л.

Метод на приготвяне:

Почистете ябълките от кората и семките и ги запечете във фурна или микровълнова до омекване. Обелете хряна и го настържете на ситно. Поставете всички съставки в блендер и пасирайте до гладкост.

Какво ще се случи с тялото ви, ако всеки ден ядете по половин лъжичка хрян

Салата от цвекло с хрян

съставки:

     цвекло - 3 бр.;

     заквасена сметана - 6 супени лъжици;

     настърган хрян - 1,5-2 супени лъжици;

     чесън - 2 скилидки;

     яйца за сервиране - 2 бр.;

     черен пипер, сол - на вкус.

Метод на готвене:

Измийте цвеклото. Увийте всяка поотделно във фолио. Пече се в предварително загрята на 200°C фурна около 50 минути в зависимост от сорта.

Готовото цвекло охладете, обелете и настържете на едро ренде.

В същото време сварете твърдо яйцата. Обелете и разполовете.

Обелете чесъна и го настържете на най-ситното ренде. Смесете го със заквасена сметана и хрян. Цвеклото се овкусява със сол и черен пипер, смесва се със заквасена сметана, хрян и чесън, разбърква се добре и се сервира с половин яйце.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес