Киселото мляко можем да си приготвим у дома - или да си го купим от магазин. Но не забравяйте, че „купешките“ кисели млека обикновено съдържат ароматизатори, захар и други компоненти, които може да се окажат не толкова полезни за вашето здраве – по тази причина е важно винаги да четете етикета, преди да изберете продукта.
Ето мнението на д-р Татяна Занин, диетолог:
Основни ползи
Главните ползи за здравето, допринасяни от консумирането на натуралното кисело мляко са следните.
То подобрява състоянието на чревната бактериална флора и така дава принос за борбата със заболявания като рак на дебелото черво, синдром на раздразнените черва, стомашна язва, запек, ентерит, колит, дизентерия и гастрит.
Подобрява чревния транзит, защото бактериите, присъстващи в него, усвояват предварително белтъчините (протеините) – а това спомага за по-добрата смилаемост на храната.
Какво се случва с тялото ви, когато ядете кисело мляко всеки ден
Ограничава ферментацията на храните и така се избягва получаването на газове, дразненията, възпаленията и чревните инфекции.
Осигурява калций и фосфор на организма, спомага за предотвратяване на остеопения (остеопенията представлява отслабване на плътността на костните тъкани) и остеопороза, допринася за възстановяването при получени фрактури и поддържа здравето на зъбите.
Спомага за възстановяването на мускулна маса, за нейното увеличаване и натрупване, понеже е богато на белтъчини - затова може спокойно да се консумира преди или след тренировки и състезания по бодибилдинг (културизъм).
Засилва паметта, спомага и улеснява ученето и когнитивните процеси, понеже в киселото мляко се съдържат витамини от група В. Те имат важно значение за поддържане на равновесието в психичното здраве.
Как да си направим кисело мляко
Повишава защитно-имунните сили на организма, защото съдържа минерали като селен и цинк, а също и пробиотици – те улесняват регулирането и активизирането на клетките на имунната система; така намалява риска от грип или настинка.
Подобрява здравето на сърцето, като благоприятства намаляването на холестерола и спомага за контролиране на кръвното налягане.
Как да консумираме киселото мляко?
За по-голяма полза е препоръчително косумирането на натурално обезмаслено кисело мляко за закуска заедно с плодове и зърнени храни. Гранола (вид мюсли), полусладък шоколад, мед и сладко от ягоди без захар са отлични за гарнитура към натуралното кисело мляко. Подходяща добавка са и плодови смутита.
Как да си приготвим домашно кисело мляко?
За да си направим със собствени сили качествено домашно кисело мляко, не са необходими кой знае колко съставки: 1 чаша (170 г) натурално кисело мляко, 1 литър прясно мляко, 1 лъжица захар (по желание), 1 супена лъжица мляко на прах (също по желание).
Ето кои хора НИКОГА не трябва да ядат кисело мляко
Сварявате прясното мляко и го оставяте да се охлади до около 36º C. Смесете го с натуралното кисело мляко (то да бъде със стайна температура), сухото мляко и захарта. Поставяте тази смес в съд, плътно затворен, увивате го в чиста кърпа и го оставяте на стайна температура (за предпочитане в топла стая) между 6 и 10 часа. След това го държите в хладилник. Киселото мляко е готово, щом консистенцията стане същата както на натуралното, което купувате от магазина.
Стайната температура благоприятства размножаването на полезните бактерии, които ще обхванат цялата смес, превръщайки я в натурално кисело мляко. Така с една чаша закваска (първоначалното натурално кисело мляко) можете да си приготвите над 1 литър домашно кисело мляко.
Закваската не бива да се поставя в прясното мляко, докато то е много горещо, за да не умрат бактериите в нея. А именно те придават консистенцията на крайния резултат - домашното кисело мляко. Също така не добавяйте плодове или сладко, преди киселото мляко да е готово.
Готовото домашно кисело мляко се държи в хладилник - и определено то е по-здравословен вариант от индустриалния му аналог.
Внимание! Статията е само информативна. Консултирайте се със специалист-диетолог!