Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Естествени антибиотици, които можете да намерите в собствената си кухня

17 септември 2023, 10:00 часа

Хората по целия свят стават все по-внимателни към здравето си. Когато информацията е в изобилие и е лесно достъпна по всяка тема, ние сме склонни да сме по-малко впечатлителни и да не се доверяваме, когато става въпрос за нашите лекари. Искаме да контролираме здравето си колкото е възможно повече. Нищо чудно, че естествените антибиотици също привличат все повече внимание.

Има две основни причини, поради които хората се отвръщат от химическите антибиотици.

Първо, хората стават все по-устойчиви на тях. Това до голяма степен се дължи на консумацията на животински продукти, тъй като промишленото земеделие силно разчита на антимикробните вещества при отглеждането на животни. Това също има много общо с общото предписване и злоупотреба с антибиотици.

Второ, много хора са алергични или изпитват сериозни нежелани реакции. Най-честите включват гадене, спазми, диария и нарушаване на чревната и вагиналната флора.

Така че като цяло е полезно да знаете малко за естествените антибиотици за хората за малко по-леки лечения на инфекции. Във всеки случай е силно препоръчително да се консултирате с Вашия лекар, дори ако желаете да изберете антибактериални средства, получени от храни.

Някои от най-добрите естествени антибиотици:

1. Чесън

Това е може би най-известният и най-силният естествен антибиотик. Използва се в много култури по света от векове за борба с вируси, бактерии и за поддържане на добро здраве. Чесънът трябва да благодари на алицин, неговото антимикробно съединение, за такава безупречна репутация.

Проблемът с чесъна е, че за да извлечете максимума от него, трябва да го ядете суров и да ядете много от него. Това не звучи изкушаващо, като знаем абсурдно острия му вкус и мирис. Хубавото е, че сега можете да намерите екстракти от чесън под формата на хапчета, за да направите употребата му по-достъпна и безопасна.

Този чай засилва имунитета, регулира теглото и удължава живота

2. Масло от риган

Етеричното масло от риган е сериозен враг за такива заболявания като паразитни, бактериални и гъбични свръхрастеж. Основните му антимикробни компоненти са карвакрол и тимол. Екстрактът от риган е доказано средство за успешна борба с бактериални заболявания като серотипове Salmonella.

Също така е най-добре да се използва под формата на хапче, тъй като маслените капки може да имат твърде силен вкус, за да бъдат толерирани.

3. Джинджифил

Друг чудесен начин да си набавите естествените антибиотици от храни е да включите джинджифил в диетата си. Подобно на чесъна, той е една от най-известните храни, използвани за борба с вируси и за подпомагане на храносмилането в много култури.

Корените на джинджифила съдържат множество биоактивни съединения и метаболити, като гингерол и шогаоли. Известно е също, че е силно средство против гадене и действа като възможно съединение за предотвратяване на рак на дебелото черво.

Джинджифилът може да се консумира суров. Може да се намери и под формата на прах, който е удобен за приготвяне на студени и топли напитки или за поръсване на салати, смесен в смутита, супи и др.

5. Канела

Канелата е може би най-приятелската тема в този списък от гледна точка на вкус. Все още не съм срещал човек, който не харесва случайно поръсване от него в топла напитка или като съставка в апетитни десерти. Но малко хора осъзнават колко силен е той в борбата срещу възпаления, стомашно-чревни разстройства, уринарни инфекции и дори акне.

Цинамалдехид, цинамилацетат и цинамилов алкохол са трите основни съединения, които са отговорни за такава впечатляваща стойност на канелата. Можете да използвате неговото етерично масло за лечение на инфекции или в по-обичайната му форма на прах.

6. Кайенски пипер

Не на последно място в този списък е царят на лечебните билки – кайенският пипер. Употребата му е толкова древна, колкото може. Първоначално отглеждани в Южна и Централна Америка, сега те са любима съставка в кухните по целия свят заради красивия си изгарящ вкус.

Разбира се, много хора изобщо не могат да го преглътнат, но тези, които го правят и го правят редовно, могат да потвърдят, че имат по-малко проблеми с имунната система и храносмилането и по-добър метаболизъм, за да назовем само няколко предимства.

Като цяло е известно, че лютите чушки се борят с бактериите. Това е най-убедителната теория, обясняваща огромната популярност на употребата му в много селски култури. Той е способен не само да се бори с бактерии и вируси, но и да помага при запазването на храната. За това кайенският пипер трябва да благодари на капсаицина – активната съставка на растенията Capsicum.

Пречистване на кръвоносните съдове с чесън - лекар разкри как се прави

Въпреки че е един от най-достъпните естествени антибиотици в този списък, използвайте го съзнателно. Най-добре е да се консумира при приготвяне на храна, а не самостоятелно. Започнете с малко и вижте как стомахът ви реагира на това. Вие наистина изграждате толерантност с времето, но това не означава, че трябва да надвишавате границите си.

Само защото тези естествени антибиотици са годни за консумация и са свободно достъпни, това не означава, че не можете да получите странични ефекти, като ги злоупотребявате или прекалявате. Винаги се консултирайте с вашия лекар, преди да лекувате някои сериозни заболявания. Особено ако вече приемате лекарства с рецепта или имате физически или психически здравословни проблеми, като високо кръвно налягане или тревожност.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес