Бадемовите ядки са наситени с протеини, здравословни мазнини и фибри, които представляват ценни хранителни вещества.
Д-р Карла Леал ни разяснява тук за техните качества и предимства.
Основните ползи за здравето от консумацията на бадеми са следните.
1. Лекуват и предотвратяват остеопороза
Бадемите са наситени с фосфор, магнезий и калций, които укрепват и поддържат здравето на костите, спомагат за предотвратяване и лечение на проблеми като остеопения, остеопороза и фрактури.
2. Профилактика на рак
Бадемите изобилстват с витамин Е, танини и флавоноиди - съединения, които имат антиокислителни свойства и се борят с излишните свободни радикали; препятстват появата на някои видове рак.
3. Трупат мускулатура
Понеже са наситени с протеини, бадемите са чудесен помощник за вегетарианците в натрупване и развитие на мускулна маса.
4. Намаляват „лошия" холестерол LDL
В бадемите се съдържат сериозни количества омега-3, -6 и -9 - здравословни мазнини, които въздействат противовъзпалително. Богати са и на антиокислители, които не позволяват да се окисляват мастните клетки. Също така, балансират степента на холестерола и триглицеридите в кръвта.
5. Профилактират неврологични заболявания
Понеже са богати на витамин Е и флавоноиди, бадемите притежават противовъзпалителни свойства, пазят от възпаления и свободни радикали клетките в централната нервна система; така предотвратяват неврологични заболявания като болест на Алцхаймер и деменция.
Кога консумирането на сурови бадеми носи голяма вреда?
6. Помагат за контролиране и предотвратяване на диабет
Поради наситеността си с фибри, бадемите балансират кръвната захар, насърчавайки контрола на диабета.
7. Облекчаване на запека
Наситеността с фибри на бадемите помага при образуването на фекални маси, като така се облекчава запекът. Магнезият в тях стимулира естествените движения на червата и улеснява елиминирането на изпражненията.
8. Намаляват високото кръвно
Наситеността на бадемите с калий улеснява елиминирането на излишния натрий от организма чрез урината; така тези ядки балансират кръвното налягане.
9. Помощ при отслабване
Бадемите са храна с нисък гликемичен индекс, защото съдържат немалко фибри и протеини - те удължават ситостта и намаляват глада през деня, по този начин улесняват и отслабването.
Как и колко бадеми да консумирате?
Бадемите може да бъдат консумирани сурови, като е препоръчителен вариантът с люспи – в тях се съдържат повече антиокислители. Идеалното количество на ден е 30 г, което е еквивалентно на приблизително 25 броя бадемови ядки.
При това, бадемите се ползват също за изготвяне на растително мляко и продукти като бадемово брашно и масло. Така служат като основа на рецепти за хора, които спазват вегетарианска диета, или за онези, които имат непоносимост спрямо лактоза и алергия към млечен протеин.
Полезни рецепти с бадеми
Бадемовите ядки може цели, нарязани или наситнени да се ползват в здравословни и вкусни рецепти за масло, сладкиши или салати.
По колко бадеми на ден трябва да се ядат?
1. Бадемово масло
Съставки: 450 г сурови бадеми, ½ ч. л. сол.
Как се приготвя?
Сипвате бадемите и солта в блендер и ги разбивате на максимална скорост, докато станат на брашно. Изчиствате страните на блендера внимателно с мека шпатула и продължавате да пасирате, докато получите еднородна и кремообразна маса. Премествате я в съд с похлупак и я съхранявате в хладилник до максимум 5 дни.
2. Бадемова салата
Съставки: 2 с. л. обелени бадеми, 5 листа маруля, 1 домат, ½ връзка рукола, чер пипер на вкус, 2 с. л. безсолно сирене.
Как се приготвя?
Измивате добре домата, руколата и марулята. Нарязвате листните зеленчуци и ги поставяте в купа за салата, а домата режете на кубчета и го прибавяте към марулята и руколата. Накълцвате сиренето и бадемите, добавяте ги към другите съставки. Прибавяте пипера, смесвате внимателно съставките и сервирате
Приятен апетит!
Внимание! Статията предлага само информация. Пазете се от самолечение, а по въпросите, засегнати в нея, винаги търсете диетолог-специалист!
---