Ежедневната консумация на 1 средно голям резен (около 200 г) диня, при условие, че продължи в един интервал от време поне 6 седмици, е много добър начин за балансиране на кръвното налягане и прекрасно (при това вкусно!) допълнение към евентуалните лекарства, препоръчани от специалиста-кардиолог. Трябва само да се отчете обстоятелството, че това не е подходящо за диабетици, защото динята е много сладка.
Ето мнението на д-р Татяна Занин, специалист по диетология.
Веществата в динята, които предимно допринасят за тази полза, са калий, магнезий и цитрулин, които са подходящи за разнопосочни колебания в степента на кръвното налягане - при високо или ниско. При това динята е с богато съдържание и на ликопен, фосфор, калций, витамините А, В1, В2, В3 - чудесни средства за подхранване и прочистване на организма.
Количество, нужно за понижаване на налягането.
За да допринесе динята осезаемо за нормализиране на кръвното налягане, е нужно да се консумират, както посочихме, най-малко 200 грама на ден. Освен червената пулпа на динята (има сортове и с жълта пулпа, които също са полезни), светлозелената част, която формира вътрешността на кората, на свой ред съдържа хранителни вещества и е добре да се използва винаги, когато е възможно. Тези, на които не им допада вкуса на тази част, може да я използват за приготвяне на сок.
Не изхвърляйте семките от диня - ето как могат да помогнат за бъбреците!
Как да приготвим сок?
Най-подходящия начин да приготвите сок от диня е да смесите точно необходимото количество от пулпата в блендер. Ако искате по-разнообразен и наситен вкус, не е лошо да добавите, примерно, лимон или портокал. Може да разбивате динята в блендера със семки и без тях, защото не са вредни.
Динята вече е служила за утоляване на жаждата на много авантюристи, прекосяващи пустините на Африка, която е нейната родина. Тя наистина хидратира организма, което е неизбежно - все пак има около 90% вода в състава си. Но е очевидно, че съдържанието й не се ограничава само до вода. В сочната пулпа има калий, един от минералите, отговорни за регулирането на баланса на течностите в клетките на организма, който участва също в свиването и отпускането на мускулите. При това е източник на витамини и въглехидрати.
Червеният цвят на динената пулпа разкрива наличието на ликопен, член на групата на каротиноидите; той се отличава с антиоксидантното си действие. За това вещество в различни проучвания е установено, че намалява риска от развитие на рак на простатата.
Какво се случва с тялото ви, ако ядете по малко диня всеки ден?
Друга съставка на динята, която преди години си спечели много известност сред мъжете, е цитрулинът. Причината е, че някои изследвания го свързаха с борбата против еректилната дисфункция. Но, така или иначе, по-подробните проучвания установиха, че един мъж трябва да изяде камион с дини, за да се постигне що-годе задоволителен ефект, при това само за известно време. Въпреки че когато беше констатирано това, емоциите около цитрулина в динята намаляха, по-нататъшните изследвания сочат, че това вещество е способно да отпуска артериите и да насърчава доброто кръвообращение. В това отношение показва отлични резултати.
Когато купувате диня на пазара или в супермаркета, изберете такава, която все още не е разрязана. Лошата хигиена на работа допринася за заразяване с опасни микроби. И дори у дома преди разрязването й измийте добре ножа, особено ако с него е рязано месо.
Но не само динята балансира кръвното. Друг начин, който също помага за контрол и регулация на налягането, е ежедневната консумация на различни храни с диуретичен характер, защото те също изобилстват с калий - като целина, кресон, краставици, магданоз, домати и цвекло.
Внимание! Статията е информативна, а не препоръчителна. Допитвайте се до лекар!