Хъркането е често срещан проблем не само за тези, които страдат от него, но и за хората около тях. То може да говори за здравословните проблеми на хъркащия.
Този звук трудно може да се нарече приятен и често става напълно болезнен за тези, които са наблизо. За самия човек обаче това също е проблем или по-скоро сигнал, че нещо в тялото му може да не е наред.
Против хъркане: 2 бабини рецепти са вашето спасение
Кое хъркане е опасно и кое не?
Според експерт, силното хъркане, признак на синдром на обструктивна сънна апнея (OSA), може да представлява опасност за човек. Това е патологично състояние, при което човек спира да диша през нощта.
Хората около тях описват хъркането на хората с OSA като силно, с прекъсвания за няколко секунди, след което интензивността на хъркането рязко се увеличава. В същото време се запазват дихателните движения на гръдния кош и корема.
По правило хората с тази патология също се оплакват от дневна сънливост, главоболие, намалено внимание, раздразнителност, киселини, а през нощта - от задушаване, изпотяване и често уриниране.
Такова хъркане не може да бъде пренебрегнато. OSA се счита за рисков фактор за много сериозни здравословни проблеми:
· удар;
· сърдечен удар;
· внезапна сърдечна смърт;
· животозастрашаващи аритмии;
· влошава се протичането на хроничните заболявания - диабет, рак, респираторни заболявания, епилепсия, клинична депресия.
Не всяко хъркане обаче е причина за безпокойство за здравето на любим човек. Според експерти, лекото хъркане не е вредно за здравето :
· тихо;
· монотонен;
· възниква само в легнало положение.
Кога хъркането се превръща в симптом на сънна апнея?
Кой е в риск?
Има 10 фактора, които могат да провокират силно хъркане:
· заболявания на УНГ органи, придружени от затруднено дишане през носа (ринит, риносинузит, изкривена носна преграда, носни полипи, хронични заболявания на сливиците и аденоидите, неоплазми);
· анатомични особености на структурата на лицевия скелет;
· невромускулни заболявания;
· намалена функция на щитовидната жлеза;
· акромегалия - уголемяване на частите на тялото, загрубяване на чертите на лицето поради повишено производство на растежен хормон;
· наднормено тегло и затлъстяване;
· постменопаузален период;
· злоупотребата с алкохол;
· пушене;
· приемане на определени лекарства.
Как се лекува хъркането?
Независимо дали има симптоми на OSA или не, хората с тежко хъркане се съветват да посетят лекар. Диагнозата трябва да започне със среща с УНГ лекар, който може да предпише ендоскопско изследване на носа и фаринкса, компютърна томография на параназалните синуси или кардиореспираторен мониторинг, а при нарушения на съня - насочване към сомнолог. Може също да се наложи да се консултирате с невролог, ортодонт или ендокринолог.
Лечението на хъркането се състои преди всичко в премахване на причината – консервативно или чрез операция. Например при лечение на ендокринни заболявания или УНГ органи. И понякога, за да се отървете от хъркането, ще бъде достатъчно просто да отслабнете.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.