Едно от най-древните растения, което използваме днес, е лайката. Тя има история от поне 3000 години като лечебно растение. Лайката е била използвана като вековно лекарство от много древни цивилизации. Римляните са предписвали тази билка, за да предотврати главоболие, да облекчи възпалението на черния дроб и бъбреците и да улесни храносмилането.
Гръцкият лекар и ботаник Диоскурид използвал лайка за лечение на чревни, нервни и чернодробни заболявания и я предписвал при женски неразположения. Лайката се смятала за една от деветте свещени билки на англосаксонците и била използвана ритуално за предпазване от болести и за укрепване на здравето.
Ползи от лайката
Храносмилателната система
Както многобройните й имена намекват, лайката е кралят на билките, когато става въпрос за всякакъв вид храносмилателни оплаквания. Известна като „Богородица на червата“ или „Майката на червата“, тази универсална билка съдържа сложен колаж от фитохимикали, които действат индивидуално и колективно върху всички аспекти на храносмилателната система.
А-бизаболол ускорява заздравяването на разкъсана тъкан, което подпомага заздравяването на язви. Хамазуленът свива подутата стомашна тъкан, която притиска нервните окончания, причинявайки болка. Азулен убива инфекциите от стафилококи и стрептококи, което от своя страна може да облекчи симптомите на хранително отравяне.
Често причината за храносмилателни разстройства, нервност може да бъде успокоена от тази леко успокояваща билка. Лайката съдържа по-специално един флавоноид, апигенин, който се свързва с бензодиазепиновите рецептори в мозъка, насърчавайки релаксацията.
Успокоително
Като релаксант, лайката потиска централната нервна система, намалява тревожността, като същевременно не нарушава нормалното представяне или функция. Това се дължи на активните принципи на лайката, включително флавоноиди, гликозиди и етерични масла.
Противовъзпалително/Облекчаване на болката
Понякога наричана "билков аспирин", лайката е била използвана от векове за намаляване на болката и намаляване на възпалението. Тя е популярно лекарство и за възпаление от външната страна на тялото, като обикновено се използва за лечение на слънчево изгаряне, леки изгаряния, обриви, рани и възпаление на очите.
Етерично масло от лайка
Етеричното масло от синя лайка е с високо съдържание на мощния растителен химикал “азулен”, който придава на това масло неговия дълбок, наситен син тон. С изключителни лечебни сили, този фитонутриент е отговорен за противовъзпалителните, антибактериални и имуностимулиращи ефекти на етеричното масло.
С традиционна употреба като успокоително и релаксиращо средство, то е идеално ароматерапевтично масло, което може да се разпръсне в спалнята или да се добави към вечерната вана, за да насърчи дълбок, спокоен сън.
Мароканска лайка
Този вид етерично масло от лайка е известно със своите карминативни, успокоителни, антисептични и противовъзпалителни свойства. В правилното разреждане може да се използва за създаване на масажно масло, което ще стимулира храносмилателната система при втриване в корема. Може също да подобри апетита и да облекчи повръщането, причинено от гастрит и киселини.
Антисептичните и противовъзпалителни качества на това масло го правят добро за употреба върху суха, чувствителна кожа и при състояния като екзема и дерматит. Може да се използва и за ускоряване на заздравяването на рани, при белези, рани и изгаряния.