Правилното хранене е изключително важно за доброто здраве и това да се чувствате свежи и в кондиция. Има много важни витамини, които трябва да си набавяте редовно, като един от тях е витамин С. Той е водоразтворим витамин, който се намира в много храни, особено плодове и зеленчуци - цитрусови плодове, някои видове череши и чушки, магданоз.
Играе важна роля за добрия имунитет, синтеза на колаген, производството на невротрансмитери и др. Необходимата дневна стойност (DV) за витамин С е 90 mg за мъже и 75 mg за жени.
Признаци, които подскават дефицит на витамин С, са инфекции, кървене на венците, чести синини, лошо зарастване на рани, анемия и скорбут.
Храни, богати на витамин С
1. Магданоз
Две супени лъжици (8 грама) пресен магданоз съдържат 10 mg витамин С, осигурявайки 11% от препоръчителната DV. Също така магданозът е богат на витамин К и антиоксиданти.
Проучване от 2018 г. установява, че увеличаването на витамин С със 100 mg на ден намалява риска от рак със 7%. А увеличаването на хранителния прием на витамин С със 150 mg на ден понижава риска от рак на простатата с до 5% в кохортни проучвания и с 21% в проучвания случай-контрола.
Лекар: Тези храни съдържат повече витамин С от лимона
2. Лимони
Витамин С в лимоновия сок също действа като антиоксидант. Нанасянето на лимонов сок върху откритите повърхности действа като бариера, предотвратявайки процеса на покафеняване.
Установено е също, че лимоновият сок намалява кръвното налягане и понижава ефектите на хляба върху кръвната захар.
Лимоните са били давани на моряците през 1700 г. за предотвратяване на скорбут. Един цял суров лимон осигурява 45 mg витамин С, или 50% от DV.
3. Папая
Една чаша (145 грама) папая осигурява 88 mg витамин С, или 98% от DV.
Когато хапвате повече папая и храни, богати на витамин С, вие си набавате ценен витамин, който подпомага паметта и има мощни противовъзпалителни ефекти в мозъка ви.
Витамин С: 10 храни и лекарства, които пречат на нормалното му усвояване
4. Ягоди
Една чаша нарязани ягоди (166 грама) осигурява 97 mg витамин С, или 108% от DV.
Ягодите са богати на витамин С, манган, флавоноиди, фолат и други полезни антиоксиданти.
Проучванията показват, че поради високото им съдържание на хранителни вещества и полезни растителни съединения, редовното ядене на ягоди може да помогне за намаляване на риска от няколко здравословни състояния, включително да подпомогне здравето на сърцето и мозъка.